U svom izlaganju dr. Azzopardi-Muscat, direktorica Odjela za zdravstvene politike i sustave zemalja u WHO-u, za Europsku regiju, podsjetila je da 'nitko nije pošteđen, ali nisu ni svi podjednako pogođeni', posebno za vrijeme COVIDA-19 pandemije.
POGLEDAJTE VIDEO: Brze i lake vježbe protiv stresa
Posljedice na mentalno zdravlje mogu se podijeliti u tri glavne komponente:
- izravni učinci izbijanja pandemije (strah, tjeskoba),
- neizravni učinci mjera (izolacija, zaključavanje),
- neizravni učinci socioekonomskog pada (dugovi, nezaposlenost, osiromašenje, isključenost)
One utječu na sve dobne skupine: djecu i adolescente (poremećaj u obrazovanju), odrasle (nezaposlenost, siromaštvo, dugovi) i starije osobe (izolacija).
- Konkretno, segment mladih u dobi od 18 do 28 godina skupina je s visokim rizikom za razvoj lošeg mentalnog zdravlja zbog veće nesigurnosti kod zaposlenja i teže ostvarivanja financijske nezavisnosti - objasnila je u izvješću za EU parlament 'Mentalno zdravlje tijekom COVID-19 pandemije'.
Europsko udruženje psihijatara savjetuje ljudima sljedeće korake kako bi smanjili negativan utjecaj pandemije i održali dobro mentalno zdravlje tijekom ovih teških vremena:
1) Ograničite izvore stresa: Oslonite se na ograničeni broj službenih izvora informacija i ograničite vrijeme dana posvećeno ovoj aktivnosti, zanemarujući informacije koje dolaze iz neslužbenih kanala i nekontroliranih izvora.
2) Nastavite siguran ljudski i društveni kontakt: Povećajte komunikaciju s prijateljima, članovima obitelji i voljenima, na daljinu. Video pozivi ili grupni pozivi s članovima obitelji mogu pomoći u smanjenju osjećaja usamljenosti i socijalne nesigurnosti. U slučaju premale društvene mreže, profesionalne linije za pomoć su posebno korisne ako njima upravljaju kvalificirani obučeni stručnjaci.
3) Održavajte svoj uobičajeni ritam: Održavajte redovnu rutinu spavanja, buđenja i zdrave prehrane. U ovakvim situacijama postoji realna bojazan od povratka lošim navikama, pa i ovisnosti, stoga se potiču intelektualne, fizičke i društvene (čak i virtualne) aktivnosti.
4) Usredotočite se na dobrobit izolacije: Ljudi trebaju prihvatiti da je izolacija nužna privremena mjera potrebna za zaštitu vlastitog i zdravlja drugih.
5) Zatražite stručnu pomoć kada je potrebno: Zatražite psihijatrijsku pomoć ako uvidite da učinci stresa počinju biti previše za vas da se nosite sami s njima. Mnoge službe za mentalno zdravlje sada su opremljene za pružanje podrške, uklanjanje negativnih emocija i psihijatrijske konzultacije na daljinu.