Stručnjaci već godinama raspravljaju o takozvanom ‘efektu tuširanja’ i zašto se pojavljuje. Najnoviji eksperimenti koje je vodio Zac Irving, koji predaje filozofiju kognitivne znanosti na Sveučilištu u Virginiji, upućuju da prekomjerna koncentracija na zadatak može biti neprijatelj kreativnosti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Umjesto da razmišljate o problemu dok se ne riješi, njegovi rezultati sugeriraju da je bolje uzeti pauzu i raditi nešto drugačije što ne zahtijeva veliku koncentraciju, kao što je tuširanje. Tako um može slobodno lutati, bez svrhe ili smjera. Istraživači smatraju da je vjerojatnije da ćete smisliti nešto pametno dok misli lutaju.
Potpuno dosadan zadatak, s druge strane, čini se da ne sputava misli da generiraju kreativne ideje.
Stoga, ako imate problem za koji ne možete pronaći rješenje, radite nešto čime ćete se okupirati poput šetnje, rada u vrtu ili tuširanja. Sve te aktivnosti su umjereno angažirane, odnosno ne zahtijevaju veliki napor, pa slobodno kretanje misli olakšava stvaranje novih ideja.
Povijesno gledano, eksperimenti o učinku tuša dali su nedosljedne rezultate, ali Irving misli da je to zbog nedostataka u eksperimentalnom dizajnu. Stručnjaci navode da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se istražio učinak ‘efekta tuširanja’, ali ovi novi rezultati daju uvid o tome kako blago angažirani zadaci, poput tuširanja, mogu pomoći u stvaranju kreativnih misli u stvarnom svijetu, piše Science Alert.