Lovranski marun je veći, svjetlije ljuske koja se lako odvaja i slađeg je okusa od “šumskog” kestena.
Lovranci mu jednom godišnje posvete manifestaciju Marunadu, koja je održana prošlog vikenda. Lovranski maruni su naši najcjenjeniji kesteni. Glase za jednu od najkvalitetnijih vrsta kestena na svijetu. No najbolji marun je onaj koji 40 dana 'fermentira među granjem i lišćem, odnosno ostavljen u udubinama u zemlji da odstoji', otkriva nam Ante Bistra, vlasnik konobe Kali.
- Uz lovransku trešnju, marun je nekad bio glavna namirnica, od njega se živjelo. Puno prije pojave krumpira u Europi, žitarice i kesteni bili su glavni izvor ugljikohidrata u prehrani - kaže vlasnik konobe Kali, a glavni kuhar Tomislav Vidović dodaje:
- Od maruna se danas uistinu radi sve. Uglavnom se prije svake pripreme mora skuhati i pasirati, a kod pečenja, radi lakšeg čišćenja, obavezno je zarezati koru. Skladištiti se može i do tri mjeseca, dok ne proklija, a zamrznuti i do šest mjeseci.
Juha od maruna
SASTOJCI: 2 kg hokaido tikve, 5 češnjeva češnjaka, 1 žlica naribanog đumbira, 0,05 dl maslinova ulja, 0,10 dl bijelog vina, 2 žličice smokvina octa, 0,03 dl konjaka, 0,03 dl vrhnja za kuhanje, 1 žlica sjemenki bundeve, 2 žlice sitno usitnjenog lovranskog maruna, sol i papar
PRIPREMA: Očišćenu tikvu narežite na komadiće te pecite u pećnici s đumbirom i češnjakom. Ispečenu tikvu pasirajte i propirjajte na malo maslinova ulja. Dodajte vino, konjak, posolite i začinite dodatno po želji. Umiješajte vrhnje za kuhanje. Pospite kuhanim, usitnjenim marunima i sjemenkama bundeve. Prije serviranja pokapajte s malo smokvina octa.