Još nisam raskitila bor, što će mi reći susjedi, hoće li tako znati da sam glasala za Milanovića, našalila se jedna naša čitateljica te nas potaknula da malo istražimo jesu li Sveta Tri Kralja krajnji datum kada bi trebali raskititi svoje božićne jelke.
Među Hrvatima postoji niz teorija, a najčešće su one da je boru 'odzvonilo' na 'Tri kralja' jer neki ne žele pokazati da slave Pravoslavni Božić. Drugi ga ostave dok svećenik ne dođe posvetiti kuću, treće boli briga i raskite ih u novogodišnjem generalnom čišćenju stana ili kuće. Četvrti ga drže okićenog sve do Uskrsa. Vjerojatno ima i petih i šestih...
Božićna drvca zapravo uopće nisu nešto što pripada dugoj kršćanskoj tradiciji, a u Hrvatskoj je običaj kićenja stabla došao krajem 19. stoljeća, barem tako piše u povijesnim knjigama. Isprva su se kitila bjelogorična stabla, a poslije zimzelena. Kitilo se voćem, najčešće jabukama, ali i šljivama, kruškama te raznim slasticama i ukrasima izrađenim od papira.
- Ako niste nekome čestitali Božić, još nije prekasno da to učiniti. Naime, za nas katolike rimskog obreda Božićno vrijeme ne završava danas na blagdan Bogojavljenja niti na Staru godinu, nego ono službeno liturgijski završava u Nedjelju krštenja Isusova, tj. prvu nedjelju nakon Bogojavljenja (Sveta tri Kralja). Ove godine, dakle, božićno vrijeme traje sve do 12. siječnja. Iskoristimo njegov blagoslov - informacija je koja stoji na većini katoličkih portala, a ovaj vam navod prenosimo s portala rastimo-u-vjeri.com.
Kako god bilo, nitko vam ne može reći da ste vjernik ili nevjernik, kad god odlučili raskititi svoje drvce. Ako će vam netko sutra zamjeriti što ga i dalje držite ukrašenog, nemojte se previše živcirati. Bolje gledajte tko vam, a ne što govori...
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: