Bundeva je voće, iako se u jelima ponaša kao povrće, a slatkast okus i struktura mesa koja neodoljivo podsjeća na krumpir čine je idealnim dodatkom u širokoj paleti jela (bilo domaćih ili egzotičnih). Bundeva za pečenje, tzv. turkinja ukusan je prilog povrću ili mesu, dok se hokaido bundeva priprema u juhama. Budući da se jede u jesen i zimu ne traje dugo, a da biste je se zasitili prije no što joj prođe rok iskušajte je u pečenjima, umacima, pitama i marmeladama. Dekorativni pire od bundeve poslužuje se uz pečenja, a pomiješate li ga sa sirom ili pršutom i dodate malo aromatičnih začina poput bosiljka dobit ćete ukusan nadjev za domaću tjesteninu. Intenzivno žuta će dati primamljivu boju rižotima koji se mogu poslužiti u “prirodnim” tanjurima od izdubljene bundeve, čije rubove možete oblikovati oštrim nožem. U takvom se “posuđu” poslužuju i slatkasta juha, njoki ili riža prelivena bundevinim umakom. Bundevine sjemenke su jestive i obiluju nutrijentima blagotvornim za organizam, a gurmani hvale orašastu aromu koju daju raznovrsnim slatkim i slanim jelima.
>>Očišćene sjemenke bundeve možete popeći i posoliti, posuti po salatama, pa čak i ispeći domaći kruh, koji će opskrbiti tijelo antioksidansima koji čuvaju od bolesti.
>>Da biste očuvali hranjive sastojke iz sjemenki bundeva, oljuštite ih netom prije upotrebe i sačuvajte sivo-zelenkastu opnu bogatu nutrijentima
>>Dodavanjem jabuka, šljiva, naranči ili drugog voća, od bundeva se mogu praviti marmelade, želei ili ukusni prirodni voćni sokovi
>>Pire od bundeve pripremite tako da bundevu bez kore narežete na kocke, prelijete kipućom vodom i kuhate desetak minuta. Bundevu dobro ocijedite i usitnite vilicom ili je kratko izmiksajte u električnoj sjeckalici. Dio možete zamrznuti i iskoristiti kao podlogu za brzo gotove tople umake ili guste krem-juhe, kojima se dodaje vrhnje.