Jedan od glavnih simbola grada Zagreba, kip bana Josipa Jelačića, stoji na glavnom gradskom trgu već 157 godina. Veličanstveni ban prikazan je s podignutom sabljom u desnoj ruci na konju, a svoj je spomenik dobio samo sedam godina nakon smrti. Svečano je otkriven 16. prosinca 1866. godine, i bio je okrenut prema sjeveru, na suprotnu stranu nego danas, kako bi sabljom išao prema Mađarskoj. Kip je 1947. uklonio komunistički režim, pa je Trg bez njega bio čak 43 godine, sve do 1990., kad je svečano vraćen na svoje mjesto. Spomenik je izradio kipar Anton Fernkorn, a osim realističnog bana, i njegov konj Emir zasjao je na Trgu.
Jelačić je Emira dobio od Mahmud-bega Bašića iz Bihaća, a četveronožni prijatelj živio je čak deset godina dulje od bana. Na ponovnom otkrivanju Jelačića na Trgu bilo je 100.000 ljudi, a svečanost su otvorili tadašnji gradonačelnik Boris Buzančić i hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.
Bostonska čajanka
U Bostonu, u saveznoj državi Massachusetts, 16. prosinca 1773. bacili su goleme količine čaja u more. Poslije je to popularno nazvano Bostonskom čajankom. Naime, prosvjednici protiv britanskih poreza na čaj pobunili su se, pa je ovaj čin postao simbol otpora i pridonio izbijanju Američkog rata za neovisnost. Bostonska čajanka smatra se ključnim trenutkom na američkom putu prema osamostaljenju od britanske vlasti.
Erupcija Vezuva
Iako je najpoznatija erupcija talijanskog vulkana Vezuva bila davne 79. godine, okolno stanovništvo zapamtilo je i veliku erupciju 16. prosinca 1631. Na daj datum vulkan je ponovno imao razornu erupciju u kojoj je poginulo više od 3000 ljudi. Lava je vrlo brzo spalila okolna sela, a vulkan je izbacivao užarenu masu još danima poslije, dok se naposljetku nije smirio. Erupcija je prouzročila i tsunami, koji je udario u obalu i potopio mnoštvo brodova uz obalu.
Više vremeplova pročitajte OVDJE.