Kada se spomene ljekovitost voća, mnogi pomisle na brusnice ili goji bobice. No i mnoge “običnije” voćke pravi su izvor zdravlja, a sad je vrijeme za njihovu sadnju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Skromna šljiva tako je prije nekoliko godina proglašena superhranom koja se po sadržaju antioksidanata može mjeriti s borovnicama. Šljivi je srodna trnina. Njezini plodovi najukusniji su prezreli, nakon što ih uhvati mraz, a od njih se mogu praviti sirupi i pekmezi. Ova biljka cijenjena je u narodnoj medicini iako je u današnje vrijeme njezina upotreba zapostavljena. U ljekovite svrhe koristili su se plodovi, cvjetovi, list, kora i korijen.
Pekmez se najčešće koristi kao sredstvo za pospješivanje probave, sok za ublažavanje upale desni i grla, s njima. potrebno je posaditi nekoliko različitih sorti kako bi se omogućilo oprašivanje. Goji bobice najveći urod daju na hranjivom i ocjeditom tlu. Ono bi trebalo biti dovoljno drenirano pijeskom tako da bi se bilo koji višak vode lakše odstranio. Rastu na tlu alkalne ph od 8,2 do 8,6, kao što je u njihovu prirodnom staništu. Sade se od polovice travnja pa sve do kasne jeseni.
Najbolje ih je posaditi na mjesto koje je osunčano tijekom čitavog dana, no podnosi i sjenu te loša tla. sade se u jame veličine 40x40x40 cm, na razmak od oko metra. Tijekom sadnje treba dodati zreloga gnojiva i humusne zemlje sa što većom ph vrijednošću. no nemojte zanemariti ni skromnu jabuku. Zbog obilja pektina ona pomaže pri mršavljenju. Sprečava karijes bolje nego pranje zuba, pomaže kod išijasa, prehlade, hemoroida, kod kožnih bolesti, bolesti bubrega i mjehura. Jedenje dvije jabuke na dan može pomoći u sprečavanju srčanog udara.
Marelica jača koncentraciju i čuva dobar vid
Na najtoplijim i najsunčanijim položajima (npr. uz južni zid kuće) možete posaditi marelicu. Njezini plodovi pomažu kod suhoće grla i ždrijela, umora, poteškoća u koncentraciji te sprečavaju pojavu katarakta. Njezine sjemenke istražuju se kao mogući lijek protiv raka, no neki ih smatraju otrovnima.
Bobice drijenka odlične su za imunitet
Drijenak najbolje uspijeva na vapnenačkom tlu, na toplim i suhim staništima koja nisu izložena kasnim mrazovima. Cvate rano, tijekom veljače i ožujka. Njegovi plodovi izuzetno su bogati vitaminom C, a koriste se u pripremi pekmeza. U narodnoj medicini koristi se čaj od cvjetova, kore ili listova koji pomaže kod proljeva i drugih probavnih poremećaja.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: