Nekoliko tjedana nakon što krumpir ostane u vrećici zna proklijati, pa se postavlja pitanje što bismo s njime trebali napraviti. Ide li u smeće ili ne - saznajte smije li se jesti proklijali, zeleni i krumpir s mrljama.
Je li proklijali krumpir jestiv?
To ovisi o nekoliko faktora. Naime, kad krumpir počne klijati, dobije izrasline koje imaju visoku koncentraciju spojeva koji se nazivaju glikoalkaloidi i koji mogu uzrokovati neugodan, gorak okus.
Ipak, većina ljudi vjerojatno neće primijetiti bilo kakve loše učinke od konzumacije zanemarivih količina takvog krumpira.
POGLEDAJTE VIDEO:
Jedan od tih spojeva, nazvan solanin, je isti spoj koji se prirodno pojavljuje u patlidžanima, rajčicama i paprici. Međutim, ako se konzumira u velikim količinama, može biti otrovan.
Ako krumpir generalno dobro izgleda i ima tek nekoliko malih izdanaka, uklonite ih nožem za guljenje. Samo pripazite da dobro zarežete oko izdanaka, izrezujući i njihovo korijenje. Ti će krumpiri nakon kuhanja biti jednako ukusni kao i normalni.
No, ako izdanci izgledaju poprilično veliko, vjerojatno ih je najbolje baciti.
Naime, velike klice otpuštaju puno solanina i mogu vas učiniti poprilično bolesnima. Simptomi trovanja solaninom uključuju groznicu, glavobolju i ozbiljne želučane tegobe.
Je li zeleni krumpir jestiv?
Krumpir koji je bio izložen svjetlu počet će proizvoditi klorofil, kao i solanin. Ako je zelena boja na krumpirima svijetla i uglavnom se nalazi samo na kori, ogulite ih, kako biste uklonili zelene dijelove i nastavite s pripremom.
Ako je zelenilo prešlo i na bijeli dio krumpira, ipak ga bacite.
Kako nastaju tamne mrlje na krumpiru?
Ako gulite krumpir i naiđete na nekoliko tamnih mrlja ispod kore, to je vjerojatno rezultat udaraca tijekom transporta ili koncentracije prirodnih šećera. Zato nema problema, samo izrežite te dijelove i nastavite s pripremom, piše Centar zdravlja.hr.