Težina učenja svjetskih jezika je individualna i ovisi o osobnim talentima, kao i o materinjem jeziku, no američki istraživači tvrde da je engleskim govornicima puno lakše naučiti švedski nego japanski, piše The Economist. Podijelili su jezike po kompliciranosti učenja u tri kategorije, pa su tako za "jednostavnije" jezike poput španjolskog, francuskog i švedskog ustanovili da je dovoljno od 575 do 600 nastavnih sati za savladati ih.
U drugu kategoriju srednje teških jezika spadaju ruski, hebrejski i islandski s predviđenim vremenom učenja do 1100 školskih sati. Najtežim su ocijenili arapski, japanski i mandarinski, koji se ne mogu naučiti u manje od 2200 školskih sati.
Ipak, znanstvenici se slažu kako percepcija težine nekog jezika ovisi o materinjem jeziku učenika, kao i da ne postoji jedinstveni kriterij po kojemu se neki jezik može ocijeniti teškim ili laganim. Prije nekoliko godina studija je pokazala da je manje jezike lakše naučiti. Pod tim se podrazumijevaju jezici s manjim opusom riječi te oni na koje su drugi jezici utjecali malo ili nimalo.
Dok neki jezici imaju velik broj padeža, glagolskih oblika i slaganja po rodovima, drugi su pak teški zbog izgovora, zvučnih sustava ili velikog vokabulara, slažu se stručnjaci prema kojima je težina nekog jezika ipak subjektivna kategorija.