Putnici koji stignu na glavni kolodvor u Yamatu, gradu s 250 tisuća stanovnika, bit će dočekani obavijestima, pisanim i zvučnim, o novouvedenoj zabrani koja se odnosi na hodanje svim ulicama, trgovima i parkovima.
- Dok hodate gradom zabranjeno je korištenje smartphonea. Molimo vas koristite se telefonima kad prestanete hodati - čuje se iz zvučnika.
POGLEDAJTE VIDEO: Koliko koristimo mobitel?
Čini se da neobična zabrana ima široku podršku građana, mladih i starijih. I premda zasad nije propisana kazna, rijetko tko je krši.
- Često sam ranije viđao ljude koji hodaju istodobno gledajući u svoj mobitel. Ne obraćaju pažnju na stvari oko sebe. Stariji ih ne mogu izbjeći. To je kao ovisnost. Izgledaju kao da ne mogu prestati - kaže 64-godišnji Kenzo Mori.
I tinejdžerica Arika Ina slaže se da to može biti opasno.
- No ne mislim da treba uvoditi zabrane. To bi trebala biti stvar opće pristojnosti - smatra.
Istraživanje japanske telekomunikacijske kompanije NTT provedeno prije nekoliko godina pokazalo je da pješaci zureći u mobitel gube 95 posto vidnog polja.
Tvrtka je provela računalnu simulaciju koja ukazuje što bi se dogodilo kada bi 1500 ljudi prelazilo ulicu ispred tokijskog kolodvora Shibuya, najužurbanijega pješačkog prijelaza u svijetu, i istodobno gledalo u svoje mobitele.
Rezultati su pokazali da dvije trećine pješaka ne bi prešlo na drugu stranu bez incidenta, međusobnog sudaranja ili pada. (ms)