To je to što me zanima!

Jako male plastične stvari teško se recikliraju, izbjegavajte ih

Plastični čepovi za boce nalaze se među prvih pet najčešćih predmeta u smeću koje se nalazi na svim plažama svijeta. Morski sisavci, ribe i ptice zamijene čepove od boca s hranom
Vidi originalni članak

Izbjegavajte kupovinu stvari i namirnica koje dolaze u plastičnoj ambalaži manjoj od kreditne kartice. Te stvari su premale da bi se sortirale i mogu zaglaviti u opremi za recikliranje. Plastične čepove pričvrstite na bocu, postat će dio veće ambalaže i lako proći kroz strojeve za sortiranje.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Mnogi misle da uklanjanjem čepova s njihovih plastičnih boca olakšavaju život ljudima koji rade u postrojenjima za reciklažu. No to nije istina. Nakon što se plastične boce (na kojima su poklopci) samelju, one prolaze kroz vodenu kupelj. Budući da su čepovi uglavnom izrađeni od polietilena visoke gustoće (HDPE) i polipropilena (PP), oni će plutati, a plastične boce će potonuti što će olakšati sortiranje različitih vrsta materijala i reciklirati ih u nove predmete.

STUDIJA Kemikalija u plastici daleko više nego što se ranije procjenjivalo

Ako umjesto toga bacite čepove u smeće, oni će obično završiti u oceanima. Nažalost, plastični čepovi za boce nalaze se među prvih pet najčešćih predmeta u smeću koji se nalazi na svim plažama svijeta. Morski sisavci, ribe i ptice zamijene čepove od boca s hranom, tako ih mogu progutati, te na kraju imati problema s probavom i eventualno umrijeti. 

BRIGA ZA OKOLIŠ Tihana živi bez plastike: Dala nam je savjete za početnike

Još jedan razlog zbog kojeg ćete sigurno zadržati čepove na bocama pri recikliranju je to što su oni izrađeni od vrijedne plastike za kojom je velika potražnja. Nakon recikliranja čepovi se mogu pretvoriti u kante za skladištenje, razne spremnike, zdjele, lopatice, kante za zalijevanje cvijeća i još mnogo toga.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare