To je to što me zanima!

Izgleda kao NLO: Znanstvenici su otkrili najduže biće u moru

Tijekom ekspedicije obalama Zapadne Australije znanstvenici su istraživali dubinske vode, a ono što ih je iznenadilo bili su ogromni sifonofori i potencijalno najduži organizam u moru
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: FB misao na dan: MSU pokreće online projekt za umjetnike

Biologinja Nerida Wilson nije mogla skinuti pogled s ekrana računala kada je ispod broda u kojem se nalazila prošlo neko stvorenje u obliku golemog, galaktičkog vihora. Prema njezinim procjenama, bilo je dugačko oko 45 metara.

Potencijalno najduži organizam u moru

Ona i kolege dokumentirali su ovaj organizam uz pomoć SuBastiana, daljinskog dubokomorskog robota, tijekom njihove ekspedicije na istraživačkom brodu Falkor kojim upravlja Institut za ocean Schmidt. Njihova misija bila je istražiti dubinske vode Zapadne Australije. A, ono što ih je iznenadilo bile su sifonofore, prve koje su primijećene na obalama zapadne Australije i potencijalno su najduži organizam u moru.

'NOVI CENTRI ZBIVANJA' Rodila se 'kultura balkona' koja nas sada povezuje u izolaciji

- Izgledalo je poput NLO-a - rekao je dr. Wilson.

Iako se može činiti da je sifonofor individualni organizam, svaki je u stvari kolonijalni organizam, u zajednici koja se sastoji od malih pojedinačnih životinja koje se zovu zooidi koje se kloniraju tisućama puta kako bi produžili tijelo.

- Ono što je fascinantno za ovaj dio svijeta je da on nije još istražen. Svaki put kad ljudi zarone u duboko more, ono je toliko ogromno, a opet toliko neistraženo da je lako doći do novih otkrića i vidjeti nešto što nikad prije nismo - rekla je Jyotika Virmani, izvršna direktorica Instituta za ocean Schmidt. 

Osim ogromnih sifonofora, znanstvenici su identificirali i do 30 novih vrsta. Proveli su vizualna istraživanja i prikupili uzorke DNK iz okoliša.

IZ KUĆNE RADINOSTI Ne košta skoro ništa: Najbolja metoda za kuhalo bez kamenca

Među vrstama koje su primijetili bila je velika zajednica spužvi staklača. Iako nisu velike, ovim spužvama je potrebno desetljeća da narastu.

- Stvarno je važno opisati ono što postoji u promjenjivoj klimi kako bismo znali što imamo i gubimo li nešto - rekla je Carlie Wiener, direktorica komunikacija u Schmidtu, a prenosi The New York Times

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Znanstvenici su oživjeli 'miris Kleopatre' - stvorili su parfem

POGLEDAJTE VIDEO Robert Knjaz #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • 16.04.2020.

    Tako nestvarno izgleda.Čarobnog izgleda.

Komentiraj...
Vidi sve komentare