Tko od nas nije gledao neku od milijun emisija o kuhanju i pomislio: 'I ja to mogu! Ma, bez problema!', samo da biste se našli kako sjedite na podu svoje kuhinje pet sati kasnije, plačete i držite ugljenastu smjesu koja bi trebala biti kolač dok vaš detektor dima trešti u pozadini?
POGLEDAJTE VIDEO: Savršeno kuhana jaja
Dobro, možda i nije toliko dramatično, ali s pečenje je jako lako zeznuti stvar. Evo sedam najčešćih načina grešaka koje ljudi rade kod pečenja, provjerite ih da bi ih u budućnosti izbjegli:
Počinjete se upoznavati s pečenjem s preambicioznim receptom
Jasno je da svi žele napraviti umjetničke kolače, ali morate naučiti hodati prije nego što možete trčati, pa počnite s nečim jednostavnim. Predlažemo Gâteau au yaourt. Ne dopustite da vas otmjeni francuski naziv zavara - djeca u Francuskoj ovo uče raditi u vrtiću.
U svom najjednostavnijem obliku, ova torta od jogurta ima samo šest sastojaka, a ne morate ih niti mjeriti. To je dobra početnička torta jer rani uspjeh motivira, a mnogo je ukusnija od one komplicirane torte koju biste vjerojatno uništili.
Ne čitanje recepta prije početka pripreme
Svaki početnik u kuhanju je pogriješio u pripremi jela tako što nije slijedio recept, a to je još gore kad je u pitanju pečenje kolača jer je obično teže 'spasiti' peciva nego kuhanu hranu.
Pročitajte recept do kraja kako biste znali koliko će cijeli proces stvarno trajati (kolačima sa sirom trebaju sati da se ohlade, na primjer), i imate li sve potrebne sastojke ili morate prvo u trgovinu.
Također je korisno staviti sastojke na mjesto gdje ih možete lako dohvatiti i mentalno 'provjeriti' cijeli recept prije nego počnete peći.
Nije prethodno potpuno zagrijana pećnica
Guranje posude pune smjese za tortu u prehladnu pećnicu uništilo je mnoge rođendanske zabave, pa se pobrinite da vaša pećnica bude na pravoj temperaturi u pravo vrijeme.
Ako imate modernu pećnicu s termometrom, upotrijebite je. Ako nemate, uložite u termometar.
Također, oduprite se iskušenju provjeravanja pečenosti. Svaki put kad otvorite pećnicu, promijenite njezinu temperaturu.
Ne koristite sastojke sobne temperature
Miješanje nečega poput hladnog mlijeka ili jaja s omekšanim ili otopljenim maslacem odmah će ohladiti zasićenu masnoću te će se stvrdnuti.
To nekoć pahuljasto, glatko tijesto će izgledati zgrušano i čak može rezultirati otopljenim komadićima maslaca u konačnom proizvodu.
Ne miješate suhe sastojke prije mokrih
Jeste li ikada pogledali recept i pomislili: 'Zašto ovo moram raditi ovim određenim redoslijedom? Sve se miješa, zar ne?' Svi smo...
Miješanje suhih sastojaka ravnomjerno raspršuje sredstva za dizanje, šećer i druge arome po brašnu.
Miješanje tekućih sastojaka prije nego što ih pomiješate sa suhima znači da morate manje miješati mokre i suhe sastojke, čime se sprječava pretjerano miješanje koje pečenju daje tešku, ljepljivu teksturu.
Neka stvari ostanu lagane i prozračne miješanjem suhog sa suhim, mokrog s mokrim, a zatim jedne i druge smjese zajedno.
Stavljate glazuru na topli kolač
Pokušaj premazivanja glazurom toplog kolača je početnička pogreška pri kojoj se glazura rastopi. Ponekad je to ono što želite, ali ako nije, imajte strpljenja i pričekajte da se kolač skroz ohladi piše Lifehacker.
Previše zamjena za sastojke
Kad zamjenjujete sastojke u pečenju, morate to učiniti kako treba. U krajnjem slučaju, možete koristiti sodu bikarbonu umjesto praška za pecivo, ali omjer sode i praška za pecivo je 1/2 prema 2, a to nije isto.
Jaja možete zamijeniti sokom od slanutka, ali kad počnete mijenjati više od jednog sastojka u jednom kolaču, vjerojatno ćete dobiti neočekivane rezultate koje će vas neugodno iznenaditi.