Plastični otpad već se može pretvoriti u vodik drugim metodama. Međutim, novi pristup obećava da će biti brži i manje energetski zahtjevan.
POGLEDAJTE VIDEO:
Peter Edwards sa Sveučilišta u Oxfordu kaže da su se on i njegovi kolege željeli "suočiti s mračnom stvarnošću" plastičnog otpada, kojeg samo Velika Britanija godišnje proizvede 1,5 milijuna tona. Kako je vodika u plastičnim vrećicama oko 14 posto, to nudi novi mogući izvor sirovine za zemlje koje se čisto proizvedenim vodikom žele boriti protiv klimatskih promjena, piše NewScientist.
Većina postojećih pristupa uključuje upotrebu vrlo visokih temperatura preko 750 °C za razgradnju plastike u smjesu vodika i ugljičnog monoksida, a zatim korištenje drugog koraka za odvajanje vodika.
Edwards i njegov tim umjesto toga su kuhinjskim mikserom plastiku razbili na sitne komade i pomiješali s katalizatorom od željeznog i aluminijskog oksida. Pod mikrovalnim generatorom od 1000 vata, katalizator je stvorio žarišta u plastici i odvojio vodik te u nekoliko sekundi izdvojio čak 97 posto plina iz plastike.
Prednost ovog postupka je u tome što se samo zagrijava katalizator, a ne i sva plastika, što rezultira manjom potrošnjom energije, jer plastika ne upija mikrovalove.
- Rezultati otkrivaju privlačno potencijalno rješenje za plastični otpad - zaključio je Edwards.