Pet godina nakon što su pokrenuli kampanju za skupljanje novca, Stuart i Cedar Anderson, iz Južnog Walesa, upravljaju multimilijunskom tvrtkom koja je svoju košnicu 'Flow Hive' prodala u čak 130 zemalja u svijetu.
- U početku smo samo prodavali med lokalnim dućanima. Bio je to težak posao i tako smo jako ometali pčele. Morali smo vaditi okvire i cijediti med iz njih. To je bilo prilično neuredno, a tijekom procesa uvijek je nastradalo i nekoliko pčela - objasnili su.
Skoro cijelo desetljeće radili su na svom izumu kako bi prikupljanje meda olakšali i za pčele i za pčelare. Njihova crowdfunding kampanja najbrže je došla do dva milijuna dolara i još je najuspješnija kampanja pokrenuta izvan SAD-a.
- Umjesto da radite sav posao koji i inače radite, sada morate samo odvrnuti pipu i napuniti staklenku. Trebalo nam je oko 10 godina da završimo jer što god stavite u košnicu morate dugo čekati da vidite kako će to utjecati na pčele i na med. Med koji izlazi je čist i svjež, a u okusu možete osjetiti i sve biljke koje su u medu - rekao je Stuart.
Njihov izum dobio je mnoge nagrade za inovaciju, dizajn i marketing.
- Kada postanete pčelar, počnete primjećivati svu tu prirodu oko sebe i shvatite koliko su biljke važne za očuvanje života na Zemlji. Pčele su baš zbog toga jako korisne jer jedna košnica može oprašiti do 50 milijuna cvjetova na dan, što ne može niti jedna druga životinja ili insekt na svijetu. Pčelama zapravo dugujemo naš svaki treći zalogaj - kaže Stuart.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: