Joga je drevni filozofski, ali i praktičan sustav pristupanja duši, tijelu i umu te put ka istinskoj sreći i zdravlju, ističe Iva Mihanović, umjetnica i učiteljica joge koja se posvetila radu sa specifičnim skupinama, gluhim i slijepim ljudima.
Iva vodi Yoga&Art studio Lotos u Zagrebu gdje drži sate joge, edukativne likovne radionice, sate joga nidre ili duboke relaksacije popraćene melodijama zvučnih zdjela, velikog gonga i hang drum instrumentima. Edukativno likovne radionice su namijenjene za ljude koji nemaju problema sa sluhom, ali i za gluhe te nagluhe.
Ona je slobodna umjetnica, ali i osoba koja čuje svega 15 posto. Jogom se bavi već desetak godina, a edukaciju za učiteljicu joge započela je 2012. u Divya centru u Zagrebu te nastavlja školovanje u New Yorku kod velikog učitelja današnjice Sri Dharma Mittra, gdje je i sjedište Dharma Yoge.
Na satovima se oslanjamo na čitanje s usana, a pomaže i govor tijela
Na satu s gluhima čitanje s usana je ono na što se najviše oslanjamo. U komunikaciji pomaže puno i govor tijela. U travnju 2019. pokrenula sam jogu za gluhe. Moje osobno iskustvo mi je bila velika inspiracija što mi je i pomoglo da se posvetim posebnim skupinama i prenesem im znanje joge. Smatram da je joga izuzetno dobra i korisna za gluhe i slijepe jer razvija intuiciju, povećava koncentraciju i razvija balans kako na fizičkom tijelu tako i u svakodnevnom životu.
Vježbanje iscjeljuje tijelo i um
Satovi joge za slijepe i slabovidne se održavaju u Savezu slijepih u Draškovićevoj ulici 80 u Zagrebu. Vježbanjem se razvijaju uspavane psihofizičke funkcije, smiruje živčani sustav te postupno iscjeljuju cijeli organizam i um. Postiže se ravnoteža u svim aspektima života. Joga potiče i bolju koncentraciju, cirkulaciju te rad probavnog sustava te je dobar način opuštanja stresa i ublažavanje simptoma depresije.
Moćni dah pobjednika smiruje um
Svjesno disanje je važno za vrijeme sata, ističe Iva. Kod svjesnog disanja pozornost usmjeravamo na dah i vodimo ga pažnjom kroz dijelove tijela. Normalno disanje je izmjena plinova (svi to radimo), no svjesno disanje je upravljanje energijom. Dah pobjednika (Ujjayi pranayama) vježba je koju je lako naučiti i koristiti.
Ovisno o ritmu izvođenja, ovaj dah može smiriti ili energizirati. Zapravo se radi o običnom jednostavnom, no i pojačanom disanju isključivo na nos. Diše se glasno kroz nos, ne samo prsno, nego i trbuhom. Naglasak treba staviti na jednaku dužinu udaha i izdaha.
Praksom, odnosno korištenjem počet ćemo dobivati “zvuk valova” koji dolazi iz grla. Ujjayi znači onaj koji čisti grlo i vlada prsima. Ovisno o dahu, on je smirujući ili energizirajući. Ova osnovna vježba svjesnog disanja daje energiju i produljuje dah. Svjesno se diše uvijek na nos, usta kod udaha i izdaha trebaju biti zatvorena, kaže Iva.