Kritika se često smatra konstruktivnom – jedan partner vjeruje da zna što je najbolje za drugog te nudi prijedloge i rješenja. No dok ponekad ova metoda uspije, često izaziva otpor. Na taj način stvari krenu krivo i na koncu se nađete pred velikim odlukama i razmišljanju o finalnom prekidu.
Ako vaš brak visi o koncu, evo četiri koraka koji mogu pomoći.
1. Prepoznajte da kritizirate i bez riječi
Negativnost se može prenijeti riječima, ali i pogledom, gestom, prevrtanjem očiju ili ironičnim osmijehom. Takve reakcije stvaraju osjećaj nadmoći kod jedne osobe, dok drugu guraju u poziciju inferiornosti.
Osjećaj „biti dolje“ uzrokuje anksioznost, što je prirodni odgovor živčanog sustava na osjećaj ugroženosti. Istraživanje objavljeno u časopisu Ethology & Sociobiology pokazuje da su reakcije na takve situacije – povlačenje, „glumljenje mrtvaca“ ili agresivni napad – ukorijenjene u osnovnim instinktima.
Rješenje? Pristup nulte negativnosti. Oba partnera moraju se obvezati na izbjegavanje omalovažavajućih komentara i ponašanja – uvijek, a ne privremeno.
2. Priznajte da vaš unutarnji kritičar nije uvijek u pravu
Unutarnji kritičar često vjeruje da je njegovo mišljenje jedino ispravno. Partner koji se ne slaže doživljava se kao nerazuman ili emocionalno nestabilan. Takvo ponašanje dehumanizira drugu osobu, svodeći je na objekt kojeg treba oblikovati.
Međutim, veza bez iskrene komunikacije također je nezdrava. Potiskivanje misli i osjećaja vodi do pasivne agresije ili gubitka naklonosti, ističe studija u American Journal of Family Therapy.
3. Obnovite povjerenje i osjećaj sigurnosti
U najtoksičnijim odnosima partneri mogu prestati međusobno razgovarati, što je znak da su prekršeni temelji povjerenja i sigurnosti. Bez njih, odnos ulazi u začarani krug međusobnog nadmetanja.
Pristup nulte negativnosti može djelovati čak i ako se na početku čini poput zavjeta šutnje. S vremenom strah slabi, a partneri ponovno pronalaze toplinu i neutralne, a potom i pozitivne teme za razgovor.
Istraživanja Američkog psihološkog udruženja pokazuju da smanjenjem straha dolazi do obnove osjećaja sigurnosti, što je ključno za zdrav odnos.
4. Naučite izražavati kritiku promišljeno i korisno
Umjesto impulzivnih ili pasivno-agresivnih komentara, razgovor započnite izjavom poput: "Teško mi je zbog nečega i želim to podijeliti s tobom. Je li sada dobar trenutak za razgovor?".
Ako nije pravi trenutak, važno je to prihvatiti, no druga strana mora predložiti vrijeme kada će biti spremna saslušati. Ovaj pristup smanjuje element iznenađenja i defenzivnosti, omogućujući izražavanje zabrinutosti na smiren i promišljen način.
Prvi korak prema zdravoj komunikaciji je pravilo nulte negativnosti. Iako ga je lako zapamtiti, može biti teško primijeniti. No s vremenom ćete prepoznati suptilne oblike kritike – poput šala na partnerov račun, negativnih komentara ili pasivno-agresivnih misli.
Pokušajte barem jedan dan provesti – bez riječi, pogleda ili geste u negativnom smjeru. Moglo bi vas iznenaditi koliko to može podići vašu vezu na višu razinu, navodi Your Tango.