Nastojte sve sastojke narezati na komadiće koji su otprilike iste veličine kako bi se svi jednako ispekli. Upotrebljavajte povrće koje je “čvrsto”, odnosno ono koje se neće raspasti kad ga budete probijali štapićima. Neravne morske plodove kao što su kozice, škampi i slično, nabodite na dva paralelno postavljena štapića. Tako ćete ih lakše položiti na rešetke za pečenje i ravnomjernije će se peći.
POGLEDAJTE VIDEO sa savjetima za kupovinu mesa:
Pripazite na to da između komadića hrane na štapiću ostavite malo mjesta jer, ako natiskate hranu, toplina neće moći cirkulirati. Ako meso niste marinirali prije pečenja, jednostavno ćete pripremiti “marinadu” tako što ćete između komadića mesa rasporediti komadiće limuna tako da limun dodiruje meso.
Kako limunov sok bude pomalo natapao meso, ono će se polako karamelizirati i upijati aromu dok se bude peklo.
Drvene ražnjiće premažite tankim slojem ulja kako se hrana ne bi lijepila na njih. Marinirate li meso, držite ga u marinadi barem 30 minuta, a idealno bi bilo cijelu noć. No nemojte u istoj marinadi marinirati i povrće, a čim izvadite meso, marinadu bacite.
Cijeli obrok na štapiću
Neke vrste mesa odlično se slažu s određenim vrstama voća. A morski plodovi s citrusima osvježavajuća su kombinacija.
Upotrijebite li voće, to će vašem ražnjiću dati pomalo orijentalnu i slatkastu notu. Na manje komade narežite ananas, breskvu, jabuku ili prepolovite marelicu pa nabodite na ražnjić u kombinaciji s piletinom i ispecite. Možete napraviti i vegetarijansku verziju, s gljivama, tofuom ili sejtanom. Najbolji je prilog uz ražnjiće zelena salata začinjena maslinovim uljem i balzamičkim octom. No dobro će im pristajati i zdjela salate od rajčice, krastavaca i paprika kojoj ste dodali nekoliko kockica feta-sira ili koju kockicu parmezana.
Možete ih poslužiti i uz neki domaći umak. Najjednostavnije je rješenje da kiselo vrhnje obogatite s malo češnjaka i mediteranskih začina. Takav obrok ne mora biti pretjerano kaloričan, a mudrim kombiniranjem sastojaka možete ga pripremiti kao pravi izvor vitamina i minerala. Najvažnije je pritom da za ražnjiće doista ne treba puno vremena te ih možete pripremiti unaprijed pa peći kad vam odgovara.
Ako upotrebljavate drvene, a ne metalne štapiće za ražnjiće, obvezno ih natopite u vodi barem 15-ak minuta prije nego što počnete nizati meso kako se ne bi zapalili na roštilju. Pripremu pretvorite u zabavu pa sastojke nižite s djecom.
Svinjetina začinjena cimetom
Sastojci: 2 žlice maslinova ulja i malo za premazivanje roštilja, 500 g svinjećeg odreska narezanog na komadiće debele 2 centimetra, 8 cherry rajčica, žličica nasjeckanoga korijandra, 1/2 žličice mljevenog cimeta, 1/4 žličice nasjeckane čili papričice, sol i papar
Priprema: Zagrijte roštilj i premažite uljem rešetku za pečenje. Sve sastojke pomiješajte u zdjeli pa nižite svinjetinu i rajčice na štapiće za ražnjiće. Pecite od pet do sedam minuta.
Piletina sa šljivama i origanom
Sastojci: 2 žlice maslinova ulja i malo ulja za premazivanje ražnjića na roštilju, 750 grama piletine bez kostiju, najbolje očišćenih pilećih bataka narezanih na komade, 6 šljiva, svaka narezana na 4 komada, 2 režnja češnjaka, 1/2 žličice soli i 1/4 žličice papra, 2 žlice svježega nasjeckanog origana
Priprema: Zagrijte roštilj na srednje visoku temperaturu pa nauljite rešetku. Narezanu piletinu, šljive, nasjeckani češnjak, sol i papar pomiješajte u zdjeli pa tako začinjenu piletinu i šljive slažite na štapiće za ražnjiće. Pecite na roštilju uz povremeno okretanje od 8 do 10 minuta. Gotovo pospite svježim origanom.
Šampinjoni u miso-glazuri na štapiću
Sastojci: 2 žlice maslinova ulja, 1/4 šalice paste za pripremu bijele miso-juhe, 1/4 šalice rižina octa, žlica smeđeg šećera, 2 žličice naribanog svježeg đumbira, žličica sojina umaka, 750 grama šampinjona bez stapki, malo prženog sezama i vlasca za posluživanje
Priprema: Zagrijte roštilj. Rešetke prije pečenja premažite uljem. Pomiješajte miso-pastu, ocat, šećer, đumbir i sojin umak u zdjeli. Dodajte gljive i protresite zdjelu da se sastojci povežu. Nemojte ih miješati žlicom se gljive lako raspadnu. Nižite gljive na štapić za ražnjiće i stavite ih peći, uz povremeno okretanje. Pecite ih od 8 do 10 minuta. Pospite ih sezamom i nasjeckanim svježim vlascem.
Dagnje s ružmarinom i narančom
Sastojci: 1/4 šalice maslinova ulja i malo za premazivanje roštilja, 24 očišćene dagnje, 16 kriški naranče, žlica nasjeckanoga svježeg ružmarina, žlica ribane narančine kore, 1/2 žličice sol i 1/4 žličice papra
Priprema: Zagrijte roštilj i premažite rešetku uljem. U zdjeli pomiješajte očišćene dagnje, kriške naranče, ulje, ružmarin, ribanu narančinu koru, sol i papar. Dagnje i naranču nanižite na ražnjiće i pecite na roštilju od tri do pet minuta.
Govedina s patlidžanom i feferonima
Sastojci: 2 žlice maslinova ulja i malo za premazivanje roštilja, 500 g goveđeg buta narezanog na komade debele 2 cm, srednji patlidžan narezan na komade debele oko 2 cm, 16 feferona, sol i papar
Priprema: Zagrijte roštilj pa nauljite rešetku za pečenje. Govedinu pomiješajte s patlidžanom, nasjeckanim feferonima, uljem, paprom i solju pa nanižite na ražnjiće i pecite uz povremeno okretanje od 8 do 10 minuta. Volite li bolje pečeno meso, narežite ga na tanje komadiće. Ostanu li vam veliki komadi, peći će se dulje pa ćete prepeći patlidžane.