Globalno proizvodimo oko 310 milijuna tona plastike godišnje, tvrdi Paul Hawken, američki ekolog, poduzetnik, aktivist i autor knjige “Drawdown: The Most Comprehensive Plan Ever Proposed to Reverse Global Warming”.
Gotovo sva plastika je izrađena od fosilnih goriva, a stručnjaci procjenjuju da se 90 posto plastike može dobiti iz biljaka.
- Ono što plastici daje podložnost su lančani polimeri koji se sastoje od mnogo atoma ili molekula vezanih jedna na drugu. Celuloza, najzastupljeniji organski materijal na zemlji, je polimer u staničnim stijenkama biljaka. Hitin je još jedan obilan polimer koji se nalazi u školjkama i egzoskeletima rakova i insekata. Krumpir, šećerna trska, kora drveta, alge i škampi također sadrže prirodne polimere koji se mogu pretvoriti u plastiku - objašnjava autor.
Najveći izazov bioplastike je odvajanje od drugog otpada i odgovarajuća obrada, u protivnom ona ne ispunjava svoje obećanje kao održivi materijal. U rješavanju zagađenja može pomoći i zamjena auta biciklima.
- Da bi to bilo moguće treba osigurati mreže dobro osvijetljenih biciklističkih staza uz drvorede, što izravnije, ravnije i međusobno povezane staze. Također, treba dizajnirati dobra raskrižja i kružne tokove na kojima se sastaju bicikli i automobili. Zatim napraviti sigurna parkirališta za bicikle te osigurati tuševe na radnom mjestu - zaključuje.