Bez obzira na to jeste li alergični ili jednostavno nemate jaja pri ruci, u vašoj smočnici vjerojatno imate puno nadomjestaka. No, prilikom zamjene jaja s nekom drugom namirnicom treba uzeti u obzir nekoliko stvari. Naime, trik je u tome da razumijete zašto se jaja uopće koriste u receptu kako biste odabrali dostojnu zamjenu.
POGLEDAJTE VIDEO: Princess Ozana prošla pakao zbog 'tikvica'
Nakon što shvatite svrhu jaja u receptu, morate uzeti u obzir i ukus. Posljednje što želite je da vaša zamjena za jaja nadjača okus kolača koji pečete.
Za što jaja služe u receptu?
Jaja igraju važnu ulogu u pečenju, a najbolju zamjenu ćete odabrati kada utvrdite čemu jaje zapravo služi.
- Zamjena za jaja pomiješana s ostalim sastojcima iz recepta može utjecati na cjelokupni okus i teksturu jela. Cijela jaja dodaju strukturu, teksturu, vlagu i volumen pečenim proizvodima - kaže kuharica, autorica i učiteljica kuhanja Amy Fothergill. Ona naglašava da jaja djeluju kao:
- Vezivo: Pomažu u povezivanju suhih sastojaka i osiguravaju vlagu
- Emulgator: Djeluju kao sredstvo za zgušnjavanje
- Stvaraju volumen: Djeluju poput kvasca, odnosno podižu smjesu i stvaraju 'zračne džepove' kako bi se pekarski proizvodi podigli
Kada birate zamjenu, važno je razumjeti da gotov proizvod vjerojatno neće biti isti kao original. Ali kada shvatite što jaja rade u receptu i kakav rezultat želite postići, dobit ćete verziju recepta koja će biti najbliža originalu.
Ovo su namirnice koje možete koristiti umjesto jaja:
1. Umak od jabuka
Pektin koji se nalazi u umaku od jabuka djeluje kao vezivo. Budući da jabuke sadrže puno šećera, idealne su izbor za brzi kruh, muffine i palačinke. Jabuke ne stvaraju volumen pa će hrana biti gušća i vlažnija sa svakim zamijenjenim jajetom. Osim toga, umak od jabuka sadrži puno šećera pa će se to osjetiti, ali to nije nužno loše za neka jela.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, upotrijebite 1/4 šalice umaka od jabuka.
2. Pire od banane
Banane djeluju slično kao umak od jabuka jer povezuju suhe sastojke i dodaju vlagu. Prirodna slatkoća banana čini ih idealnim za slađa peciva i biskvite. Ako vam je potreban neutralniji okus, možete isprobati i pasirani avokado.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, upotrijebite 1/4 šalice pasirane banane.
3. Jogurt ili mlaćenica
Običan jogurt ili mlaćenica mogu zamijeniti jaja jer će hrani dati vlagu i bogat okus. Najbolje funkcioniraju u pečenju tijesta (primjerice: brownie, torte, keksi). Budući da jogurt i mlaćenica sadrže kiselinu, mogu se koristiti kao sredstvo za dizanje tijesta u kombinaciji sa sodom bikarbonom ili praškom za pecivo.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, upotrijebite 1/4 šalice jogurta ili mlaćenice. Dodajte 1/4 žličice praška za pecivo ako trebate volumen.
4. Gazirana voda
Gazirana voda podiže smjesu jer stvara mjehuriće zraka koji daju volumen. Također, gazirana voda receptu daje vlagu i može se koristiti zajedno s drugim zamjenama za jaja, a posebno s gušćim opcijama poput voćnih pirea. Ova tehnika najbolje djeluje u tijestu za muffine i kolače, palačinke, vafle i u brzom kruhu.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, upotrijebite 1/4 šalice gazirane vode.
5. Soda bikarbona i ocat
Kemijska reakcija između sode bikarbone i octa oslobađa ugljični dioksid i vodu, što palačinkama, kolačima i tijestu za kruh može dodati volumen.
- Ova kombinacija će vam podići tijesto, ali ako u receptu već ima dovoljno sode bikarbone, tijesto bi moglo porasti i pasti - napominje Fothergill.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, kombinirajte jednu žlicu octa s jednom žličicom sode bikarbone.
6. Aquafaba
Aquafaba je tekućina koja ostane nakon kuhanja slanutka. To je ista ona tekućina koja se nalazi u slanutku iz konzerve. Ova se tvar može koristiti kao zamjena za cijela jaja i bjelanjke. Kad se izmiksa, aquafaba je odlična zamjena za snijeg od bjelanjka - samo dodajte prstohvat vinskog praška za pecivo da ga stabilizira (može i limunov sok ili alkoholni ocat). Budući da je okus aquafabe prilično neutralan, može se koristiti i u slatkim i u slanim jelima.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, lagano umutite tri žlice aquafabe dok ne postane pjenasta.
7. Aru prah
Aru prah je škrob koji se dobiva iz južnoameričke biljke Maranta arundinacea. Djeluje kao sredstvo za zgušnjavanje, a može poslužiti i kao vezivo. Budući da nema jak okus, neće ometati ni okus vašeg jela. Prah je bogat škrobom, a na isti način možete koristiti i kukuruzni škrob, tapioku u prahu i krumpirov škrob. Svi ovi sastojci će dodati strukturu kolačima.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, u dvije žlice vode dodajte dvije žlice aru praha.
8. Mljevene chia sjemenke
Sitno mljevene chia sjemenke bogate su omega-3 masnim kiselinama i vlaknima, a mogu se koristiti kao vezivo za kruh, kolačiće i palačinke. Da bi bolje oponašale jaja, Fothergill preporučuje da u smjesu dodate i malo biljnog ulja.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, kombinirajte žlicu mljevenih chia sjemenki s dvije žlice tople vode i jednom žlicom biljnog ulja.
9. Mljeveni ln
Slično chia sjemenkama, mljeveni lan pomiješan s vodom dobiva želatinastu strukturu koja mu omogućuje da drži skupa druge sastojke. Laneno sjeme možete kupiti mljeveno ili ga možete sami samljeti. Ima jači okus poput orašastih plodova koji mogu biti izvrstan dodatak kruhu od banana ili kolačićima od zobenih pahuljica.
Kako se koristi: Da biste zamijenili jedno jaje, dodajte jednu žlicu mljevenih sjemenki lana u dvije do tri žlice vode i pustite da odstoji 10 minuta.
10. Svileni tofu
Ovaj popularni vegetarijanski izvor proteina najbolje je koristiti za povezivanje sastojaka i dodavanje vlage. Svileni tofu može se koristiti kao zamjena za jaja u hrani koja je obično gusta, poput browniesa, cheesecakea i krema.
Kako koristiti: Da biste zamijenili jedno jaje, upotrijebite 1/4 šalice svilenog tofua, piše Insider.