To je to što me zanima!

Hrvatska je na začelju Europe po znanju o kontracepciji – bez edukacije nema odgovornosti

Danas se obilježava Svjetski dan kontracepcije, s ciljem osvještavanja o metodama zaštite i važnosti odgovornog spolnog ponašanja. Kod nas je situacija alarmantna
Vidi originalni članak

Nedavna istraživanja ukazuju na zabrinjavajuću sliku u Hrvatskoj – manjak dostupnosti, rijetko korištenje i slaba informiranost o kontracepciji. U nedostatku adekvatne seksualne edukacije, mladi se najčešće oslanjaju na nepouzdane izvore informacija poput interneta, što povećava rizik od dezinformacija i neodgovornog ponašanja. Kako bi to ispravio, CESI - Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje od proljeća provodi kampanju kojom apelira na sustavno uvođenje seksualne edukacije u zagrebačke škole. No, unatoč obećanjima danima prije ljeta, Grad Zagreb nije oformio niti radnu skupinu.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sudeći po nizu istraživanja, u Hrvatskoj je primjetan nedostatak poznavanja i dostupnosti kontracepcije. Godišnja publikacija Europskog parlamentarnog foruma za seksualna i reproduktivna prava, Kontracepcijski atlas, u kojoj je analizirana informiranost, dostupnost i cjenovna pristupačnost kontracepcijskih metoda u 47 europskih zemalja, predstavila je razočaravajuće podatke za 2024. godinu. Hrvatska je pala na 37. mjesto s rezultatom od 47,3 %, što je posebno zabrinjavajuće ako se uzme u obzir da je 2020. rezultat iznosio 59,3 %. Ispred nas se nalaze države poput Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije, Albanije, Bugarske i Rumunjske, a od zemalja Europske unije lošije rezultate imaju samo Poljska, Mađarska, Cipar i Slovačka.

Ovi alarmantni podaci u skladu su s istraživanjem seksualnosti kod mladih iz 2021. godine, kojim je utvrđeno da prezervativ pri seksualnom odnosu koristi tek oko 40 % djevojaka i 47 % mladića. Najrecentnije istraživanje Udruge za zaštitu i promicanje ljudskih prava “Sofija” utvrđuje da su internet i društvene mreže glavni izvor informacija za čak 88 % mladih, dok razgovor s liječnikom navodi tek 55 % ispitanika/ca. 

U sklopu kampanje #Zaštošutimo 3.0, CESI upozorava da mladi u svakom slučaju uče o seksualnosti, samo je pitanje od koga i na koji način. U hrvatskim školama tema seksualnosti i reproduktivnog zdravlja obrađuje se kroz međupredmetnu temu “Zdravlje”, no to se svodi na samo jedan sat godišnje, što je daleko od dovoljnog za prijenos potrebnog znanja.

NIJE POUZDANO Podvezivanje jajnika i nije baš tako savršena kontracepcija...

Teme poput rodnih stereotipa, ravnopravnosti, postavljanja i poštivanja granica te uvažavanja različitosti potpuno su izostavljene. S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, veliku ulogu u pokretanju pozitivnih promjena mogu imati gradovi.

Iako je Grad Zagreb najavio sveobuhvatan program seksualne edukacije za osnovne i srednje škole, koji je trebao biti predstavljen prije ljeta, konkretnih pomaka još uvijek nema.

ALARMANTNI PODACI WHO upozorava: Generacija Z sve manje koristi kontracepciju

U ovom trenutku još nije ostvaren niti prvi korak, formiranje radne skupine.
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje je feministička, neprofitna udruga osnovana na Međunarodni dan žena 1997. godine koja se zalaže za unapređenje društvenog položaja žena i ostvarenje rodne ravnopravnosti, kao i za puno provođenje svih zakona i međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • herr torro 26.09.2024.

    A di koment ti mali crve🤔😘

  • 26.09.2024.

    Hrvati vole punit svoje ženke 😜

  • Berstuk 26.09.2024.

    I dalje ima manje nezeljenih trudnoca nego na zapadu recimo. Isplati se malo po Dublinu i Londonu proci i po kojem uredu TPSP-a ili Early Help. Dobri smo mi jos kakvih ima na zapadu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare