Obilježavajući Svjetski dan nepušenja, zabrinjava statistika da se Hrvatska svrstala u sami vrh zemalja Europke unije po broju pušača starijih od 15 godina.
Naime, čak 24,5 % stanovnika Hrvatske su aktivni i svakodnevni pušači, a više od nas puše samo Bugari, Grci i Mađari. Na dnu ljestvice, u zemlje sa najmanje pušača, upisale su se skandinavske zemlje, prije svega Švedska, gdje samo 8,7 % ljudi puši.
Europska unija je Direktivom iz svibnja 2016. pokušala utjecati na smanjenje broja pušača u zemljama članicama. Cilj Direktive je osvijestiti građane o štetnosti pušenja i usmjeriti ih na zdraviji život.
Direktiva zabranjuje aromatizirane cigarete i duhan, poput mentola, voćnih okusa, a na kutijama se objavljuju fotografije upozorenja i natpisi koji ukazuju na štetnost pušenja.
Iako se od 2012. godine broj pušača postupno smanjuje, a raste upotreba elektronskih cigareta, podaci nisu zadovoljavajući. Europska komisija propisuje pravila i zabrane, što je Europski sud potvrdio, iako pritisci i lobiranje dolaze od duhanske industrije.
Martina Pötschke-Langer iz Njemačkog centra za istraživanje raka je pojasnila da je važno mlade ljude odvratiti od pušenja.