Različite vrste hrane povezuju se s glavoboljom, mučninom i ostalim simptomima migrene. Kava je jedan od mogućih okidača, stoga valja razmisliti o količini dnevnog unosa.
Kofein
- Kofein se za mnoge ljude obično smatra hranom okidačem za migrenske glavobolje. Međutim, za druge je šalica kave ili soda često znak brzog olakšanja - kaže Amy Moyer, direktorica kulinarske medicine na Sveučilištu North Carolina–Greensboro.
Moyer kaže da trenutačno nema dovoljno dokaza da bi se dala konačna preporuka, no ako imate migrenu, ona smatra da treba pratiti količinu unosa te vidjeti kako bolest reagira.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Pretjerana uporaba kofeina, osobito preko 200 miligrama dnevno, ili obrnuto, naglo odvikavanje, često može biti početak migrene - navodi.
Alkohol
Iako bi koktel u 17 sati mogao djelovati opuštajuće, zapravo je to potencijalni okidač za migrenu. Naime, Udruga migrenskih poremećaja navodi alkohol kao jedan od najčešćih prehrambenih okidača.
Razlozi koji stoje iza toga slabo su shvaćeni, kaže liječnica Alyssa Pacheco.
- Krivac mogu biti određeni spojevi u alkoholu, poput kongenera ili histamina. Alkohol je također diuretik, što može dovesti do dehidracije, a to je još jedan uobičajeni okidač migrene - izjavila je liječnica.
Dakle, pivo, vino i žestoka pića treba izbjegavati.
Hrana s tiraminom
Nećete vidjeti tiramin na popisu sastojaka, jer je to nusprodukt razgradnje aminokiseline koja se zove tirozin.
- Neki ljudi imaju glavobolju od hrane koja sadrži tiramin kao što su odležani sirevi, dimljena riba, smokve i crno vino - ali to može ovisiti o tome koliko toga jedete ili pijete - kaže liječnica Umo Callins. Osim toga, uzimanje određenih lijekova može pogoršati učinke tiramina.
- Neka istraživanja pokazuju da kod pojedinaca kojima su propisani inhibitori monoaminooksidaze (MAOI), interakcija s konzumacijom tiramina može pridonijeti migrenama - kaže ona.
Hrana s fenilalaninom
- Fenilalanin je esencijalna aminokiselina koja se nalazi u izvorima proteina, a to uključuje meso, ribu, jaja i mliječne proizvode, te orašaste plodove, sjemenke i mahunarke. Visoke doze povezane su s glavoboljama, uključujući migrene - kaže Moyer.
Budući da se fenilalanin nalazi u mnogim zdravim proteinskim namirnicama, njegovo potpuno odbacivanje vjerojatno nije dobra ideja za cjelokupno zdravlje.
- Izbjegavanje svih namirnica koje sadrže fenilalanin stvara vrlo restriktivan obrazac prehrane. Ako sumnjate da biste mogli biti osjetljivi na fenilalanin, možda bi bilo najbolje da budete svjesni konzumacije ili prekomjerne konzumacije ove hrane - dodaje liječnica.
Intolerancije na hranu
Ponekad, glavobolje mogu biti posljedica intolerancije na hranu.
- Istraživanja sugeriraju da su migrene vrlo česte u slučaju intolerancije na hranu, uključujući soju i gluten - kaže Moyer.
Ako ste intolerantni na bilo koju hranu - bilo soju, gluten ili nešto drugo - obično ćete primijetiti simptome unutar 12-24 sata nakon jela, kaže ona.
- Najbolji način da identificirate svoje okidače migrene je vođenje dnevnika prehrane. To će vam omogućiti da se prisjetite kada su se vaši simptomi migrene pojavili i suzite koji su potencijalni sastojci hrane i/ili sastojci u hrani koju ste konzumirali mogli pridonijeti - kaže Callins.
Također, uvijek možete za savjet kontaktirati dijetetičare za poseban plan prehrane. To često znači uklanjanje samo jedne po jedne namirnice ili skupine namirnica. Nakon toga se ulazi u fazu ponovnog uvođenja hrane za koju se sumnja da je okidač i praćenja negativnih simptoma. Uz malo pozornosti na detalje, treba suziti izbor hrane i odabrati ono što je dobro, piše mbg.