Prošlo je godina dana i četiri mjeseca otkad je cijela Hrvatska čula za malenu Milu. Bilo je to nekoliko dana, odnosno tjedana straha, panike, neizvjesnosti, gole borbe za život.
Bio je početak ožujka prošle godine kad je Milin otac Marin Rončević telefonom dobio informaciju iz bolnice u Americi da treba sakupiti i platiti minimalno tri milijuna dolara kako bi spasio život svoje mlađe kćeri Mile. Bolovala je od leukemije. On prvi tad nije mislio da je to moguće.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI
No cijela Hrvatska ponovno se ujedinila. U samo u nekoliko dana sakupljeno je i više novca nego što je trebalo, gotovo 40 milijuna kuna. Nakon sređivanja cijele papirologije roditelji su odveli svoju curicu po novu šansu za život. I dobila ju je.
- Hvala vam svima što ste se u ovakvom broju odazvali, hvala ljudima, medijima, svim našim prijateljima... Ne znam što više reći. Sad je stvarno dosta ovog cirkusa i idemo u nove bitke. Mi idemo svoje odraditi. Hvala lijepa, ljudi - rekao je Marin Rončević, otac male Mile, u zagrebačkoj zračnoj luci prije leta u Philadelphiju.
POGLEDAJTE VIDEO: Priča o hrabroj Mili
Drugi putnici pljeskali su obitelji kad su došli u zračnu luku, a i malena Mila pozdravila je sve koji su je došli ispratiti tihim “bok, bok”. Početkom studenog, nakon sedam mjeseci u bolnici, silnih testova, loših nalaza, katastrofalnih rezultata, mnogih suza, neprospavanih noći, molitvi i nade, uspona i padova, zatajenja srca, hrabra djevojčica ipak je pobijedila. Uspješno su joj transplantirali koštanu srž. Bolest se uskoro počela povlačiti.
- Mila je trenutno dobro. Prošla je transplantaciju koštane srži od donora. I zasad je sve više nego u redu. Nije se radilo o operaciji kao takvoj nego o transplantaciji koštane srži nakon postizanja i održavanja remisije u trajanju od šest mjeseci. Transplantacija nije operacija nego kompleksan postupak koji uključuje pripremu, tzv. kondicioniranje, odnosno postizanje uvjeta za primanje matičnih stanica donora, i potom postupak oporavka i začetak stvaranja novih vlastitih obrambenih stanica.
Čekali trenutak za povratak
Prilikom cijelog procesa mora se boraviti u potpunoj izolaciji jer ne postoji nikakav imunitet. Da bi se došlo do transplantacije, bolest se mora povući, što su oni postigli tijekom mjesec dana nakon dolaska i održavali gotovo pola godine, prije Božića nam je ispričao Marin. Tad nitko nije ni sanjao da će cijeli svijet pokoriti pandemija korona virusa.
Tad se Mila oporavljala od transplantacije i još je bila u bolnici. Međutim, pandemija se uskoro preselila i u Ameriku, tj. u Philadelphiju, gdje su oni bili smješteni. Sredinom travnja premjestili su ih jer je postojala velika bojazan da će upravo ondje biti novo žarište. Strah je zavladao cijelim svijetom, a oni su samo čekali trenutak u kojem će moći ići natrag kući. Mila je već tad bila odlično, leukemija je nestala. No zbog korone su svaki dan živjeli u neizvjesnosti ne znajući hoće li uopće biti leta i hoće li se moći vratiti. I krajem srpnja, prije mjesec dana, poletjeli su prema Hrvatskoj.
Godinu i četiri mjeseca poslije ponovno su spakirali cijeli svoj život u nekoliko kofera i krenuli natrag. No s Milom koja je sad zdrava. Cijela obitelj sretno se vratila kući. Roditelji su nas zbog cijele situacije zamolili za razumijevanje i nisu htjeli iznositi detalje. Samo žele mir i novi početak sa svojim anđelom.