Jedan od najvećih katoličkih blagdana slavi se 15. kolovoza, na dan kad su vjernici osobito posvećeni Djevici Mariji, za koju se vjeruje da je nakon završetka svog zemaljskog života dušom i tijelom uznesena u nebo. U četvrtak, na blagdan Velike Gospe, vjernici uz duhovnu obnovu sudjeluju u hodočašćima diljem zemlje kako bi se približili vjeri i još jače povezali sa svojom obitelji. U Hrvatskoj ima više od 100 svetišta na koja danas možete hodočastiti kako biste učvrstili vjeru i družili se s drugim vjernicima, a neka od njih su osobito popularna pa se ljudi odlučuju putovati na svoje omiljeno sveto mjesto.
POGLEDAJTE VIDEO:
Papa Pio XII. je 1. studenoga 1950. proglasio nauk o Marijinu uznesenju na nebo, a službenom proglašenju prethodila je duga tradicija slavljenja, stara kao i samo kršćanstvo. U Hrvatskoj je dugovječna tradicija štovanja Blažene Djevice Marije, čemu svjedoče brojne crkve, samostani, molitve i pjesme posvećene Gospi još od najranijih dana hrvatske povijesti. Hrvati su je često nazivali i "kraljicom Hrvata", kao i najvjernijom odvjetnicom Hrvata (fidelissima advocata Croatiae).
Najstariji lik Gospe u hrvatskoj umjetnosti pronađen je u crkvi sv. Marije u Biskupiji kraj Knina, a potječe iz druge polovice 11. stoljeća. Pralik Gospe Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta nalazio se u crkvi sv. Marije, koja je jedno vrijeme bila stolna crkva kninskog biskupa. Danas su u čast Gospi posvećeni 1162 vjerska objekta i osam katedrala diljem Hrvatske.
Diljem zemlje moći ćete sudjelovati u vjerskim okupljanjima, hodočastiti, biti na misama, procesijama i misnim slavljima te živjeti vjeru.
1. Marija Bistrica
Zagorsko svetište Marija Bistrica najpoznatije je hrvatsko svetište, a svake godine privlači vjernike iz cijele zemlje. Najposjećenije je od svih, a hodočasnici dolaze vidjeti čudotvorni kip Majke Božje Bistričke, koji datira iz 15. stoljeća. Kip je kroz svoju povijest nekoliko puta bio skrivan od opasnosti koje su mu prijetile, a posljednji je put pronađen i postavljen na oltar u srpnju godine 1684., otkad i počinju hodočašća.
Svoje prvo najveće slavlje doživjela je Marija Bistrica 15. kolovoza 1971. godine, kad je u njoj održan XIII. međunarodni marijanski kongres. Te godine biskupi su ovo svetište proglasili Hrvatskim nacionalnim svetištem Majke Božje Bistričke.
2. Trsat
Prema predaji, U Trsatu se nalazila Sveta kućica u kojoj je Arkanđeo Gabrijel navijestio Djevici Mariji da će začeti po Duhu Svetom. Ona je tamo osvanula 10. svibnja 1291. godine, a tri je godine kasnije ‘na krilima anđela odletjela’ u talijanski gradić Loreto kraj Ancone, gdje je i danas. Papa Urban V. darovao je trsatskom svetištu čudotvornu sliku Bogorodice koja se štuje kao Gospa Trsatska. Svetište Majke Božje Trsatske jedno je od najstarijih u Hrvatskoj, osnovano je 1291. godine.
3. Sinj
Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske ima tri-stoljetnu povijest koja započinje oslobađanjem od osmanske vladavine. Najvažniji događaji ovog svetišta su dolazak Gospine slike 1687. iz franjevačkog samostana u Rami i čudesna obrana Sinja od osmanske vojske 1715. godine. Uspješna obrana Sinja i dalje je temelj identiteta lokalnog stanovništva, a vjera prema Gospi Sinjskoj koja im je dala snagu proširila se cijelom Dalmacijom i susjednom BiH. Na Veliku Gospu tisuće hodočasnika dolaze u Sinj i osnažuju svoju vjeru na na svečanoj procesiji.
4. Aljmaš
Na ušću Drave u Dunav u istočnoj Hrvatskoj nalazi se još jedno poznato marijansko svetište, Svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu. Gospa od Utočišta zaštitnica je kraja stoljećima, a svetište je nakon uništenja u Domovinskom ratu obnovljeno. Ovo svetište prvi put je spomenuto 1332. godine, gdje su zajedno živjeli katolici Hrvati i Mađari. Ovo mjesto postalo je svetište 1704., kad su isusovci prenijeli Gospin kip iz Luga u priprostu aljmašku crkvu, koja ga je zaštitila.
5. Vepric (Makarska)
Svetište Gospe Lurdske posebno je svojim izgledom, a podigao ga je splitsko-makarski pomoćni biskup Juraj Carić 1908. godine. Preuredio je spilju te u nju postavio oltar i Gospin kip. Godinu dana kasnije dao je sagraditi kapelicu do spilje koju je blagoslovio na blagdan Gospe Lurdske 11. veljače 1909. godine.
Hodočasnici posvećuju ovo mirno mjesto tijekom cijele godine, a osobito na blagdan Gospe Lurdske, koji je 11. veljače, i na Veliku Gospu. Popularnosti ovoga svetišta pomoglo je i to što se nalazi na putu prema Međugorju te se u njemu zaustavljaju brojni turisti tijekom odmora na Jadranu. U Vepricu je poznata večernja procesija sa svijećama na Malu Gospu.
6. Krasno
Legenda o Majci Božjoj Krasnarskoj potječe iz 1219. godine, a govori o pastirima koji su u šumi na panju vidjeli čudesan cvijet u kojem im se ukazala slika Majke Božje. Narod je zatim na tome mjestu u šumi sagradio kapelicu i podigao žrtvenik. Danas je najveća umjetnička vrijednost u crkvi drveni kasetirani strop, s oslikanim scenama iz života Isusa, Marije i svetaca, s latinskim citatima, iz 1740. godine, a vrlo je važan i kip Gospe Krasnarske. Do ovoga svetišta hodočasnici često dolaze pješice, a nalazi se na sjevernim padinama Velebita.
7. Voćin
Smješten podno sjeverne strane Papuka, postao je duhovno središte Požeške biskupije zahvaljujući svetištu Majke Božje. Vjernike je počeo privlačiti u 18. stoljeću nakon oslobođenja Slavonije od Osmanlija. Gospin kip nestao je u ruševinama 1991., ali je slika Voćinske Gospe iz 18. stoljeća u mjesto vraćena 1999. Svetište obnovljeno nakon Domovinskog rata postalo je simbol nade i obnove za cijelu regiju. Hodočasnici u Voćin dolaze na blagdan Velike Gospe, kao i 21. kolovoza, na blagdan Gospe Voćinske.
8. Gorica (Krk)
Svetište Majke Božje Goričke u Baškoj najveće je u Krčkoj biskupiji i jedno od najstarijih marijanskih svetišta u Hrvatskoj. Svetište potječe iz 11. stoljeća, a današnja crkva izgrađena je u 15. stoljeću. Prema predaji, djeca su 1415. godine na čudesan način pronašla kip Majke Božje, a nakon deset godina osnovana je Bratovština Majke Božje Goričke. Njezin statut pisan je glagoljicom, a Papa Leon XIII. je 1896. godine dao hodočasnicima mogućnost zadobivanja potpunog oprosta na blagdane Velike i Male Gospe te na Pedesetnicu i Duhovski ponedjeljak.
9. Remete
Prvi zapisi o Svetištu Najvjernije Majke odvjetnice Hrvatske datira iz 1288. godine, a od tada je više puta bio razaran i obnavljan zbog turskih napada. Samostan su sagradili redovnici pavlini, čiji je red car Josip II. ukinuo 1786. godine, kad upravu preuzimaju karmelićani. Svetište je 1988. svečano proslavilo 700. obljetnicu, a svake godine na Veliku Gospu okuplja tisuće vjernika koji dolaze na mise i procesije. Veliki je dan za ovo svetište i blagdan Gospe Remetske 8. rujna.
10. Vrpolje
Marijansko svetište u Vrpolju pored Šibenika poznato je svetište koje okuplja mnoštvo vjernika na blagdan Velike Gospe. Župa je posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo ili Gospi Vrpoljačkoj. U Vrpolju se, kao i u drugim marijanskim svetištima diljem zemlje, okupljaju hodočasnici zbog molitve i duhovne obnove uz Majku Božju.