To je to što me zanima!

Hobotnicu će omekšati vinski ocat dodan u vodu gdje se kuha

Nema primorske zemlje koja nema barem jedno nacionalno jelo s hobotnicom. Slasni su krakovi od davnina mnogima među omiljenijim zalogajima
Vidi originalni članak

Neki narodi hobotnicom udaraju po stijenama, ali ljudi s mora reći će da je dovoljno zamrznuti je prije pripreme te je dulje kuhati na laganoj vatri, bez obzira na način na koji je namjeravate pripremiti.

Koliko je važno doznati tajnu mekane hobotnice, pokazalo je i to da su se tim problemom pozabavili i grčki znanstvenici. Nakon niza eksperimenata zaključili su da će je omekšati malo vinskog octa dodanog u vodu u kojoj se kuha. Veće se kuhaju i peku, a manje možete pržiti ili pripremati na roštilju.

POGLEDAJTE VIDEO: Cro hobice za prerano rođenu djecu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

JADRANSKA DELICIJA Rak zezavac ima najviše mesa, a najfiniji je na brudet i buzaru

U svim primorskim krajevima hobotnica se jako cijeni i ima počasno mjesto na popisu nacionalnih jela. U Portugalu je najčešće jedu s rižom, a na sjeveru Italije važan je sastojak ribljeg brudeta. Kako bi je sačuvali u doba kad u kućama nije bilo hladnjaka za duboko zamrzavanje, ribari su sušili hobotnice. Na otoku Rabu se često pripremaju jela sa sušenima, i to u rasponu od omleta do brudeta, ali prije toga hobotnica mora odstajati namočena preko noći.

Na Dalekom istoku hobotnicu pirjaju s đumbirom, šafranom i marsalom te podlijevaju kokosovim mlijekom pa se potom posluži uz rižu, a Grci je mariniraju te nakon nekoliko dana režu i poslužuju. Gotovo da nema vrhunskog kuhara koji nije barem jednom skuhao hobotnicu u aspiku. Iako asocira na slavne mediteranske kuhinje poput talijanske ili francuske, to je autohtono jelo otoka Ugljana.

Najbolji brudet

Sastojci: 1,5 kg hobotnice, 3 glavice luka, vezica peršina, 3 češnja češnjaka, 3 velike rajčice ili 1 konzerva pelata, maslinovo ulje, sol, papar, 3 dl crnog vina, 2 lovorova lista, 10 ukiseljenih lučica

Priprema: Hobotnicu očistite, natucite je te, prema želji, skuhajte unaprijed, ali možete je i odmah narezati na komadiće i pripremati. Luk, češnjak i peršin sitno nasjeckajte i stavite ih pržiti u veliku posudu na lagano zagrijano ulje. Kad luk postane staklast, dodajte hobotnicu i pirjate je miješajući nekoliko minuta.

Dodajte rajčice očišćene od sjemenki i narezane na kockice ili konzervu pelata. Prelijte vodom da se prekrije sadržaj u loncu, dodajte vino, lovor te lagano posolite i popaprite. Pokrijte i kuhajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje dok hobotnica omekša. Na kraju dodajte lučice. Gotov brudet poslužite topao uz kuhanu tjesteninu ili palentu, prije posluživanja posipajte nasjeckanim peršinom i pokapajte finim ekstradjevičanskim maslinovim uljem.

POGLEDAJTE VIDEO Ivan Đikić: #ZAJEDNO24SATA

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 14.05.2020.

    Dosta je u lonac gdje se kuha hoba dodati žličica šećera ,za 20 minuta mekana topi se u ustima.Filipinci kuhaju svježu hobu od 7 kg 40 minuta !

  • daj me naj guziti 11.05.2020.

    A di si uzea lučice koji nema u receptu? Sto je to?

  • 11.05.2020.

    Dovoljno je zamrznit prije kuhanja. A ko ima express lonac kuhanje traje 10 minuta.

Komentiraj...
Vidi sve komentare