Tijelo ne stari ravnomjerno, a za sve je kriv biološki sat, utvrdili su znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija koji su usporedili biološku dob s onom kronološkom. Oni su pratili 353 markera i način na koji se mijenjaju tijekom godina. Grudi tako stare brže i u prosjeku su dvije do tri godine starije od ostatak tijela, dok je zdravo tkivo žena oboljelih od raka dojke čak 12 godina starije od drugih dijelova tijela, piše Daily Mail.
Rezultati istraživanja mogli bi objasniti zašto je sa starenjem rizik od raka dojke sve veći, odnosno zašto je upravo ta vrsta karcinoma najčešća kod žena, potvrdilo je istraživanje.
Biološki sat može se reprogramirati
Biološki sat ne kuca uvijek istom brzinom. U razdoblju od rođenje do tinejdžerskih dana radi ubrzano, a s ulaskom u 20. godine se usporava. Njegova prednost jest u tome što se može reprogramirati i vratiti na početak, tvrdi voditelj istraživanja Steve Horvath.
Matične stanice su kao novorođenčad i brojčanik im se može okrenuti na nulu, a sat na kojem radimo to bi mogao omogućiti. U tome pomaže metilacija, prirodni proces u organizmu koji na kemijski način mijenja DNK. Na sličan bi se način mogao zaustaviti proces starenja, dodao je, no još su uvijek potrebna daljnja istraživanja.