To je to što me zanima!

Karetne želve izlegle su se na pustim brazilskim plažama

Na pustim plažama u Brazilu karetne želve, ugrožene vrste morskih kornjača, počele su se izlijegati iz jaja. Njih se u Brazilu nažalost ilegalno lovi, a njihova jaja se prodaju za mnogo novca
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: KORNJAČE JEDU PLASTIKU ZATO ŠTO IM MIRIŠE HRANA - ALGE I MIKROBI

Većina ljudske populacije konačno počinje ozbiljno shvaćati socijalno distanciranje i samoizolaciju u zatvorenom prostoru, tako dopuštajući prirodi da se obnovi. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zagađenje zraka u Kini strašno je opalo, a venecijanski mutni kanali sada su skoro pa kristalno čisti, piše Green matters. 

Vladini dužnosnici u Brazilu primijetili su da su se ugrožene vrste morskih kornjača počele izlijegati na praznim brazilskim plažama zbog korona virusa. To bi moglo biti revolucionarno za cijeli eko-sustav ove države.

Brazilske napuštene plaže sada su dom za morske kornjače. Visoko ugrožena vrsta morskih kornjača, karetna želva, konačno se vratila na brazilske, sada napuštene plaže. Otprilike 100 njih primijećeno je kako polažu jaja malo sjeverno od Pernambuca u Paulisti.

U tom području prijavljeno je oko 68 slučajeva i pet smrtnih od virusa COVID-19, zbog čega je vlada na kraju odlučila uspostaviti djelomičnu karantenu, tjerajući stanovnike da ostanu zatvoreni kako bi zaustavili širenje virusa. Samo vladini zaposlenici kojima je dopušteno da ostanu vani mogli su vidjeti raskošne kornjače kako legu jaja na pustoj plaži.

Osim prenapučenih plaža i zagađenih voda, još jedan problem s kojim se bore je ilegalni lov. One se najčešće nalaze u toplim, tropskim oceanima. Uglavnom žive uz morske spužve. Znanstvenici vjeruju da je vrsta stara 100 milijuna godina bitan dio podvodnih ekosustava, koraljnih grebena i korita morske trave. Nažalost, one se i dalje ilegalno love.

Osim što karetna želva ima tipičan izgled morske kornjače, ima spljošteni oblik tijela te peraje poput udova prilagođene za plivanje. Karakterizira ju šiljasta njuška, oklop je žuti s nepravilnom kombinacijom svijetlih i tamnih pruga, a bočna strana je crne i išarano smeđe boje. Oklop ima pet središnjih ploča i četiri para bočnih. Stražnje se preklapaju tako da stražnji dio ima nazubljeni izgled, sličan nožu. 

Sve te karakteristike nažalost su navele ljude da ih ilegalno love. Njihovi se oklopi prodaju za ogromne količine novca na tržnici nakita, što u konačnici dovodi do ozbiljne ugroženosti.

Nadamo se da će se populacija kornjača u Brazilu i dalje povećavati. Brazil prati populaciju kornjača u posljednjih nekoliko mjeseci, i očito je da je nedavna karantena pokrenula postupnu repopulaciju želvi. Nadamo se da će se broj kornjača koje se izležu na plažama Paulista nastaviti povećavati tijekom sljedećih nekoliko tjedana.

Naše misli i molitve trenutačno su s populacijom Paulista koja trenutno provodi karantenu zbog COVID-19, ali mislimo i na čitavu populaciju karetnih želvi.

Najbolji način za sprječavanje širenja korona virusa je temeljito pranje ruku i društvena distanca. 

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: ZASLUŽENA MIROVINA: 'ZDRAVI' LIBIDO KORNJAČE SPASIO JE VRSTU

POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video


 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • pingvin. 01.04.2020.

    Životinje dobiju priliku tek kad ograničimo čovjeka.Tuga zvana čovjek u punini postojanja.🐢

Komentiraj...
Vidi sve komentare