U Tučepima se održao 25. Međunarodni susret maslinara i uljara Noćnjak 2023. Događaj je to koji iz godine u godinu okuplja velik broj domaćih i stranih uljara, maslinara, stručnjaka, znanstvenika i zaljubljenika u ovo „sveto drvo“.
Na Noćnjaku se tradicionalno održava svečanu dodjelu priznanja pojedincima i kolektivima, svima onima koji su život posvetili maslinarstvu. Najprestižnija nagrada, Priznanje Branko Škarica za životni doprinos unaprjeđenju maslinarstva i uljarstva, pripala je Ivici Vlatkoviću, liječniku ginekologu iz Novigrada.
Ulje kao lijek
- Ova je nagrada kruna onoga za što se ja zalažem, da nesebično prenesem znanje u maslinarstvu i zdravstvu i tako ću nastaviti. Smatram da kao liječnik moram raditi na promociji maslinovog ulja i svega onog što nam maslina daje – govori nam Vlatković. U maslinarstvu je 20 godina i ima 520 stabala.
- Krenulo je davno kao hobi i tako je i ostalo, i dalje radim svoj posao koji također volim. Ipak, maslinarstvo je jedna posebna grana koja me ispunjava zadovoljstvom, a znanje i iskustvo prenosim putem kolumne u časopisu Maslina – priča nam Vlatković. Dodaje kako njegove pacijentice vole njegovu ljubav prema maslinama i ulju, a mnoge su mu već čestitale na ovom priznanju.
Čak četiri manifestacijska dana organizatori Zadružni savez Dalmacije i Dalmika ispunili su zanimljivim predavanjima, izletima, izlaganjima i druženjima. Lordan Ljubenkov, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije, ponosan je na činjenicu da su prvi u Hrvatskoj koji su počeli okupljati maslinare i uljare, znanstvenike i stručnjake, pionire u ozbiljnijem maslinarstvu i uljarstvu.
- Sada, nakon 25 godina, vidimo da naši maslinari i uljari na svjetskim natjecanjima osvajaju zlatne medalje i najviša odličja, a vjerujemo da smo i mi kroz ovu manifestaciju pridonijeli tim uspjesima – govori nam Ljubenkov.
Natjecateljski dio
Važan dio Noćnjaka je i natjecateljski dio u otvorenim maslinovim uljima. Svake godine na natječaj pristigne stotine uzoraka, pa je tako i ove godine dodijeljeno 378 priznanja za predane uzorke ulja.
- Imamo više od 70 posto uzoraka u samom vrhu koji su dobili zlatne medalje. Radimo ozbiljnu kemijsku i organoleptičku analizu svih pristiglih ulja, a medalje dodaju vrijednost svima koji ih osvoje. Tu je i element iznenađenja jer ljudi koji su poslali uzorke ne znaju do zadnjeg trenutka koju su medalju dobili – objašnjava Ljubenkov.
Tako velik broj zlatnih medalja ne čudi s obzirom na dobre vremenske uvjete koji su prošle sezone maslinarima išli u prilog, pa je i ulje samim time kvalitetnije, ali i skuplje. Visoke cijene posljedica su poskupljenja gnojiva, ambalaže i goriva.