Ljudi koji rade više od osam sati na dan šesterostruko su skloniji obolijevanju od sindroma premorenosti, a to vodi poteškoćama u koncentraciji, problemima sa snom, nedostatkom apetita i depresiji, tvrdi dr. Joan Norysendko. Svoja zapažanja o utjecaju rada na psihu čovjeka iznijela je u svojoj knjizi "Zašto izgaramo od posla i kako se oporaviti".
Desetina žena radi više od 45 sati na tjedan, a uzrok tome je financijska kriza i strah od otkaza. Dr. Borysenko smatra kako su žene time više pogođene jer su sklonije udovoljavanju drugima i zanemarivanju vlastitih potreba nego muškarci.
- Pregorjeli smo ako se svakodnevno trudimo dati najbolje od sebe, žrtvujući zbog posla privatni život. Preostaje nam vrlo malo nade da će se stanje popraviti - kaže dr. Borysenko.
Nedavna britanska studija otkrila je kako trećina žena redovito pije antidepresive, a više od 18 posto njih to ne želi otkriti članovima svoje obitelji kako ih ne bi zabrinjavali.
- Važno je naglasiti da iako su simptomi depresije i sindroma pregorenosti slični, njega neće izliječiti antidepresivi, već isključivo uvođenje promjena u život.