Nova knjiga osnivača Microsofta nudi vodič za rješavanje klimatske krize s naglaskom na tehnološka rješenja. Naime, Bill Gates kaže da bi bogate zemlje trebale jesti samo govedinu koja je 100 posto sintetička kako bi se izborile s klimatskom krizom, prenosi Independent.
POGLEDAJTE VIDEO:
Njegova knjiga 'Kako izbjeći klimatsku katastrofu' objavljena je ovog tjedna i nudi vodič o tome kako smanjiti globalno zagrijavanje uzrokovano emisijom stakleničkih plinova, s posebnim naglaskom na tehnološka rješenja. U intervjuu za MIT Technology Review, filantrop je priznao da je borba protiv emisija iz poljoprivrede, posebno stočarstva, jedan od najtežih klimatskih problema koji se moraju riješiti i da bi to učinile, bogate bi države trebale pažljivije pogledati ono što im je na tanjurima.
- Mislim da najsiromašnijih 80 zemalja neće jesti sintetičku govedinu. Mislim da bi sve bogate zemlje trebale prijeći na 100 posto sintetičku govedinu koja je zapravo protein stvoren u laboratoriju - rekao je, dodajući da će 'proizvodnja s vremenom učiniti njezin okus još boljim'.
Rekao je da bi, iako vjeruje da je prelazak s govedine na zamjenu bjelančevinama moguć za zemlje sa srednjim dohotkom i bogate države, bio politički izazovan. Kada je riječ o Africi i siromašnijim zemljama, 'morat ćemo se koristiti genetičkom modifikacijom životinja kako bismo dramatično povećali količinu govedine, a smanjili loše nusprodukte proizvodnje', rekao je tehnički mogul.
Krave su velik faktor u globalnom zagrijavanju
Na planetu živi oko 1,4 milijarde goveda, što je drugi najveći izvor poljoprivrednih emisija stakleničkih plinova (GHG) nakon rasipanja hrane. Vjetrovi krava i, što je još važnije, kravlje podrigivanje, ispušta metan, moćan staklenički plin. U prva dva desetljeća nakon puštanja, metan je 84 puta snažniji od ugljičnog dioksida, prema Fondu za zaštitu okoliša.
Uz ostale životinje na ispaši, stoka čini oko 40 posto godišnjeg globalnog ispuštanja metana, prema UN-ovoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu. Gates je rekao da, iako postoje inovacije u hrani za životinje koje će dovesti do toga da krave proizvode manje metana, to neće biti dovoljno za značajno smanjenje.
Proizvodnja sintetičkog mesa
- Bojim se da će sintetičko meso biti potrebno - istaknuo je.
Milijarder, koji sa suprugom vodi Zakladu Billa i Melinde Gates, također je predsjedavajući investicijskog fonda Breakthrough Energy Ventures. Osobno je angažiran u start-up tvrtku Memphis Meats koja proizvodi meso uzgojeno u laboratorijima i podupire tvrtku Beyond Meat and Impossible Foods, za koju kaže da 'imaju nacrt proizvodnje, mapu kvalitete i mapu troškova, što ih čini potpuno kompetitivnim na tržištu'.
Primijetio je da, iako je dug put prema cilju, jer 'oni ne predstavljaju 1 posto mesa na svijetu', je optimističniji u pogledu revolucije u poljoprivrednom sektoru sada nego prije pet godina.