Dijete se ukoči, fiksira pogled, trza rukama i nogama, poplavi, ide mu pjena na usta, a često i izgubi svijest. Ovako izgledaju febrilne konvulzije, a iako najčešće nisu tako opasne, prizor je šokantan i dramatičan za roditelje.
Javljaju se u visokoj temperaturi i riječ je o moždanim epileptičkim napadajima u dječjoj dobi. Najčešći su u djece u dobi od šest mjeseci do pet godina, i to kao posljedica naglog porasta temperature.
Rizik za ponavljanje napadaja je 30 posto, a u 90 posto slučajeva javljaju se do 2. godine života
Napadaji najčešće traju od tri do deset minuta, a većina spontano prolazi nakon nekoliko minuta. Napadaj je potrebno što prije prekinuti, no dešava li se prvi put i kod kuće, roditelji nemaju potrebne lijekove.
Stoga je važno osigurati djetetu prohodnost dišnih putova te se odmah obavezno javiti u nadležnu hitnu službu.
- Dijete treba okrenuti na bok, ne pljuskati ga niti tuširati vodom da “dođe k sebi” i, ako je moguće, treba ga odmah odvesti u bolnicu jer se ne zna koliko će napad trajati. Kod djece kojoj se to ponavlja roditelji već imaju dijazepamsku klizmu, koja prekida napadaj - objašnjava pedijatrica dr. Milana Smiljanić Gaberšnik dodajući kako najvažnija prevencija.
Nakon svakog napadaja treba obavezno konzultirati liječnika radi utvrđivanja i liječenja uzroka. Važno je napomenuti da konvulzije ne uzrokuju oštećenje mozga i nemaju negativan utjecaj na intelektualni razvoj.
Odmah snizite temperaturu
Dječji mozak je, kaže dr. Smiljanić Gaberšnik, nezreo i najbolja prevencija je snižavanje temperature na vrijeme. Antipiretike treba dati kad temperatura dođe do 38,5 stupnjeva. Temperaturu možete snižavati tuširanjem ili oblozima mlake vode.