Nesvakidašnji eksperiment urodio je plodom u Bocvani na jugu Afrike. Tamošnji farmeri na području delte Okavango imaju velikih problema sa lavovima i drugim predatorima koji im ubijaju krave.
S druge strane, vremenom su ljudi zauzeli divlje prostore na kojima su te životinje živjele i hranile se, a što je još jako bitno - Okavango je važno pojilište za sve životinje koje žive u tom području.
Neki dijelovi Okavanga su zaštićeni, ali na tim područjima ima mnogo malih farmi sa između šest i sto krava. Lavovi su kravama najveća prijetnja.
Noću farmeri drže krave u zatvorenom prostoru, no problemi nastaju danju kada se rašire poljima u potrazi za hranom. Znanstvenici sa australskog Sveučilišta New South Wales došli su na ideju napraviti eksperiment i kravama nacrtati velike oči na stražnjicama.
Htjeli su vidjeti može li to zavarati predatore i odvratiti ih od napada. Vodili su se primjerima iz prirode kada se razne životinjice kamufliraju kako bi izgledale veće i opasnije. Na primjer, postoje leptiri i ribe koji na sebi imaju iscrtane lažne oči kako bi se zaštitile.
Također, imali su na umu detalj - lavovi se vole prikrasti plijenu s leđa. Ali, ukoliko osjete da su viđeni, tada uglavnom odustanu od napada i odu.
- Lavovi su grabežljivci koji napadaju iz zasjede, oslanjaju na element iznenađenja, pa zato odustaju od lova ukoliko ih njihov potencijalni plijen gleda - pojasnio je Neil Jordan, jedan od voditelji studije.
Eksperiment su napravili na preko 2000 krava s 14 različitih farmi u području Okavanga, a trajao je četiri godine.
Podijelili su krave u tri različite skupine. Jednoj grupi su nacrtali velike oči na stražnjicama, drugoj su iscrtali dva X-a, a treću skupinu nisu dirali.
Najbolje su u toj priči prošle krave s očima, od njih 683 niti jedna nije stradala od predatora tijekom te četiri godine. Krave koje su na stražnjicama imale X-eve, bile su djelomično zaštićene, od njih 543, četiri su napali lavovi.
Najgore su prošle one koje na stražnjicama nisu imale ništa - od njih 835, 15 ih je stradalo.
Iako se lažne oči čine kao odlična ideja, znanstvenici upozoravaju kako bi ova metoda mogla s vremenom postati beskorisna jer bi se predatori vjerojatno navikli na te oči, shvatili bi kako su one lažne i počeli bi ih ignorirati. Ipak, za sada ova metoda djeluje, prenosi BBC.