Izvana hrskav, a unutra mekan i pahuljast krumpir najbolji je dodatak pečenju, no mnogi će pogriješiti prilikom pripreme ove namirnice te ona neće iz pećnice izaći onakva kakvoj su se nadali.
POGLEDAJTE VIDEO: Treba li jesti proklijali krumpir?
Umjesto lijepe boje i hrskave teksture, krumpir može biti pomalo težak i vlažan. No chef Marc Williams, osnivač škole kuhanja u hotelu s pet zvjezdica The Grand York, kaže da je ključno ono što poduzmete nakon prokuhavanja krumpira, piše DailyStar.
- Da biste dobili savršeno pečeni krumpir, ogulite ga i stavite u hladnu vodu, a zatim pričekajte da proključa. Kuhajte oko šest minuta dok rubovi ne omekšaju. Zatim ocijedite krumpir i čekajte da iz njega izađe sva para, odnosno da se malo ohladi. Nikad neće dobiti hrskavi krumpir ako je pun vode - savjetovao je Williams.
Nakon što se krumpir ohladio, možete poduzeti još nekoliko stvari koje će pomoći pri pečenju. Ključni su začini i korištenje određene vrste masnoće.
- Zagrijete masnoću u pećnici. Moj izbor je pačja mast. Ne zaboravite začiniti krumpir, a zatim ga prebacite na masnoću i pecite u vrućoj pećnici 20 minuta. Tako će se stvoriti korica sa svih strana - savjetuje Williams.
Ako ste pak među hrabrijima u kuhinji, umjesto pećnice možete koristiti fritezu na vrući zrak.
- Takav uređaj odličan je za pečeni krumpir, a drastično smanjuje vrijeme pripreme. Najbolji izbor su friteze sa dva odjeljka koje omogućuju pripremu namirnica na dvije različite temperature, pa napravite pastrnjak glaziran medom u jednom odjeljku na 180 stupnjeva, a pecite krumpire na 200 stupnjeva u drugom odjeljku - preporučuje Williams.
Ako pak želite smanjiti razinu stresa, Marc savjetuje da skuhate krumpir tijekom jutra, a stavite ga peći po dolasku gostiju kako biste ga poslužiti vrućeg. Ako planirate unaprijed i organizirate poslove, olakšat ćete si blagdane. Imajte na umu da purica prije posluživanja mora odstajati najmanje 30 minuta kad je izvadite iz pećnice, tako da imate dovoljno vremena ubaciti krumpir - zaključio je Williams.