To je to što me zanima!

Evo zašto kosu nakon pranja ne smijete ostaviti dugo mokru

Kad smočimo kosu voda dolazi do folikula koje pritom povećavaju svoj volumen do 30 posto. Čestim povećavanjem i smanjenjem obujma, folikul puca te se tako uništavaju vlasi kose
Vidi originalni članak

Kad je kosa mokra molekularna struktura joj se počinje mijenjati. Voda se upija preko tvrdog vanjskog sloja vlasi kutikula i prodire u korteks, koji tom prilikom otiče. To znači da korteks trenutačno gubi snagu i teže drži težinu mokre kose. 

Inače, vlas kose se pretežno sastoji od bjelančevine keratina, cilindričnog je oblika, te ima tri sloja - kutikulu, korteks i medulu, gdje je kutikula vanjski sloj, korteks srednji i medula unutarnji sloj vlasi. Korijen leži zaštićen ispod površine u cjevastom uleknuću kojeg nazivamo folikul. To je zapravo ulegnuće epiderme (površinskog sloja kože) u dermu (unutarnji sloj).

Kad je kosa mokra dio vode se probija do folikula te je on sposoban upiti vode do 30 posto svoje vlastite težine. Što duže je folikul mokar sve više natiče. Budući da se folikul više puta iznova suši pa potom ponovo upija vodu iz kose, počinje pucati, trajno oštećujući korijen kose, piše Daily Mail

Bolje je brzo osušiti kosu fenom, nego ju pustiti da se prirodno suši, objašnjavaju stručnjaci.

Bitan je način sušenja kose

- Da ne bi pucala, mokru kosu se ne smije češljati četkom, već češljem širokih zubaca. Prije sušenja kosu treba dobro isušiti ručnikom (bez jakog trljanja), već laganim stiskanjem ručnika oko kose. Trljanjem se može slomiti već oslabjela vlas kose s rezultatom vlasi nejednakih dužina - savjetuje dr. Tim Moore, potpredsjednik australske tvrtke Smart Devices.

- Početak sušenja treba biti na niskim temperaturama kako bi se s kose prvo riješili kapljica vode, potom treba povećati temperaturu (ali ne na vruće) i osušiti kosu - objasnio je.

Dr. Moore je dodao da kosa kad je vlažna buja, što uzrokuje da kosa pod pritiskom puca, što rezultira i raspucalim vrhovima.

Mlako sušenje kose

Koristite li sušilo nakon svakog pranja kose, na nju nanesite regenerator koji se ne ispire. Također, nabavite sušilo koje ima mogućnost sušenja toplim, a ne vrućim zrakom, koji je najčešći uzrok mehaničkog oštećivanja kose.

JEFTINO I UČINKOVITO 5 svakodnevnih proizvoda koji čine čuda za kosu - jaja, konjak

Čuvajte se ovih greški:

  • Sušilo i pegla za kosu oštećuju kosu, zato prije oblikovanja koristite posebne proizvode koji sadrže ulja za zaštitu kose. Pazite da temperatura uređaja ne bude visoka
  • Zbog previše proizvoda kosa može izgledati i postati teška, dok se svakodnevnim pranjem ispiru sva prirodna ulja koja štite kosu od isušivanja i oštećenja. Da bi kosa bila sjajna odaberite kvalitetan šampon i regenerator, a ostale proizvode izbjegavajte što je više moguće. 
  • Četkanje od korijena kose može slomiti i oštetiti kosu na sredini, a naročito na vrhovima gdje je osobito tanka i lako se petlja. Kosu češljajte najprije od vrhova i lagano se krećite prema korijenu. 

 

VIDI OVO: Kim se slikala na krevetu i postala viralni vic.

Idi na 24sata

Komentari 12

  • black_cat 09.08.2018.

    puca mi folikul dok čitam ovaj članak..-

  • mickey_zg 08.08.2018.

    ja čak i zimi rijetko sušim kosu fenom, već takav idem van, na posao (znam da to nije baš previše zdravo), osim kad je baš jako zima, a u ostala doba godine baš nikada. I u svojim 50-tima još uvijek imam svu kosu, još nisam počeo ćelaviti. Prije bih rekao da ima veze sa genima, jer niti moj otac niti djed nisu ćelavili.

  • zvrrrkkkk 08.08.2018.

    Sve steti .najbolje da ju uopste ne peremo ni susimo...gluposti

Komentiraj...
Vidi sve komentare