Znanstvenici s Tel Avivskog sveučilišta proučavali su zašto žene i muškarci različito osjećaju temperaturu, a odgovor je isti kao i za slične temperaturne senzacije kod životinja, piše The Sun.
- Ta razlika u toplinskom osjetu nije nastala da bismo se s partnerima svađali oko topline, nego upravo suprotno - rekao je Dr. Eran Levin pa objasnio:
POGLEDAJTE VIDEO:
- S evolucijske točke gledišta, cilj je natjerati par da se malo udalji jedno od drugoga kako bi svatko mogao uživati u miru odvojeni, te kako bi se izbjegli sukobi.
- Naše je istraživanje pokazao da taj fenomen nije svojstven samo ljudima - već i u mnogim vrstama ptica i sisavaca, ženke preferiraju toplije okruženje od mužjaka, a u određenim trenucima te preferencije uzrokuju segregaciju između dva spola.
Naime, mnogi ženski sisavci često će se skupiti kako bi im bilo toplije i biti u fizičkom kontaktu, dok će skupina mužjaka većinom biti fizički odvojena. Tako naprimjer ženke šišmiša najčešće obitavaju skupljene u kutu, dok su mužjaci rašireni na povjetarcu.
U istraživanju objavljenom u časopisu Global Ecology and Biogeography, objašnjeno je također da odvajanje mužjaka i ženke smanjuje natjecanje oko prirodnih resursa i drži podalje mužjake koji mogu biti agresivni i ugroziti potomke.