Metali od kojih se izrađuje nakit rijetko su kad samo od jedne vrste metala, a ako fizički dolaze u doticaj s drugim nakitom ogrebotine i oksidaciju jako je teško izbjeći.
POGLEDAJTE VIDEO: Gimnazijalka izrađuje nakit od gline
- Problem nastaje kad spojite dva metala zajedno, jer ćete stvoriti, u osnovi, bateriju; galvansku ćeliju gdje će se ti ioni prenositi jedni preko drugih i to će dovesti do korozije - rekao je za HuffPost Marcus Young, izvanredni profesor znanosti o materijalima i inženjerstva na Sveučilištu Sjeverni Teksas, pa objasnio da te reakcije čine površinu nakita je manje sjajnom.
Oksidacije je karakteristična za puno metala, a najviše ovisi o leguri od koje je nakit izrađen. Naime, zlatni i srebrni nakit nije od čistog zlata i srebra, već često ima dio bakra ili drugih materijala u sebi.
- Ako imate 14-karatno zlato, to je samo 58,5 posto čisto zlato - rekao je Anderson pa objasnio:
- Preostale komponente su obično kombinacija srebra i bakra u različitim omjerima, ovisno o boji. Ako gledate bijelo zlato, ono ili ima nikal kao leguru ili može sadržavati i iridij, koji je u skupini platine.
Kako spremati nakit?
Nakit treba biti spremljen na čistom i suhom mjestu, a najvažnije je da su komadi nakita odvojeni jedni od drugih te da se ne dotiču.
- Tako gotovo svaka prodavaonica nakita čuva svoje komade, nikad ih nećete vidjeti na hrpi.
Anderson je istaknuo da je odličan način za očuvanje nakita skladištenje u posebne vrećice od prirodnih materijala, ili u kutije za nakit koje su presvučene materijalom, koji ih neće ogrebati i po potrebi će prikupiti svu vlagu na sebe.
Ako se i dogodi da nakit više nije kakav je nekad bio, najbolje je srebro očistiti s pastom za čišćenje srebra, a zlato odnijeti na profesionalno čišćenje kod zlatara. Bižuteriju možete očistiti sapunom i vodom, no nakon toga ju dobro obrišite da bude potpuno suha.