U svijetu globalnog povezivanja na internetu smo zapravo konstantno izloženi i dostupni za komunikaciju, stoga mnogi žele izbrisati vlastite podatke ili smanjiti mogućnost dolaska do istih. Google ima vlastita pravila kako se to može napraviti, no procedura nije tako jednostavna. Ipak, dostupna je i moguća.
POGLEDAJTE VIDEO:
Procedura je sljedeća: Kad se ulogirate na Google račun, kliknite na avatar, ispod kojeg piše uredite račun. Klik na to, a onda na link - podaci i privatnost.
Na tom linku otvorit će se opcija 'Osobni podaci u pretraživaču' te tamo odaberete da ili ne. Time ćete odlučiti želite li vaše osobne podatke koje ste upisali u Google račun da se pojavljuju kome god online.
Osim toga, Google ima još jednu opciju jer svaka osoba može zatražiti od internet tražilica uklanjanje određenih rezultata pretrage koji uključuju privatne podatke i informacije. Naime, nekima može s vremenom smetati da se nešto pronađe o njima, stoga postoji Zahtjev za uklanjanje rezultata pretraživanja o fizičkoj osobi.
Prije točno deset godina Sud pravde Europske unije (C-131/12 od 13. svibnja 2014) ustvrdio je da osobe mogu zatražiti od Internet tražilica uklanjanje određenih rezultata pretrage koji uključuju njihova imena, kada pravo na privatnost tih ljudi nadmašuje interes rezultata pretrage u kojima se oni pojavljuju.
Kada osoba podnese zahtjev, Google će procijeniti prava pojedinca na privatnost u odnosu na interes javnosti da dobije informaciju i pravo na njenu distribuciju. Prilikom razmatranja zahtjeva, Google će provjeriti da li rezultati pretrage uključuju zastarjele informacije o osobi, kao i da li postoji javni interes za informacijama.
Na primjer, mogu odbiti ukloniti određene informacije o financijskim prijevarama, nesavjesnom radu, kaznenim presudama ili javnom ponašanju dužnosnika. Agencija za zaštitu osobnih podataka objavila je vodič o tome.
Za podnošenje zahtjeva za uklanjanje rezultata pretraživanja sa Googlea slijedite niže navedene upute:
1) Kliknite na sljedeći link: https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch
2) Kada se otvori stranica, odaberite zemlju prebivališta iz padajućeg menija: Hrvatska (Croatia)
3) Popunite sva polja s traženim podacima prema uputama na web stranici. Polja označena sa oznakom * dužni ste obavezno ispuniti.
4) Na kraju kliknite POŠALJI (SUBMIT)
No uz to potrebno je priložiti skenirani osobni identifikacijski dokument sa slikom pomoću kojeg će se utvrditi vaš identitet. U suprotnom, vaš zahtjev neće biti obrađen.
Ako je pod točkom 2. odabrana zemlja članica EU, zahtjev se odnosi na sve zemlje članice EU.
Ako Google prihvati zahtjev za uklanjanjem, sporni rezultati pretraživanja biti će uklonjeni s europskog Google pretraživača.
Navedena pravila ne odnose na ostale zemlje svijeta, piše azop.hr.