To je to što me zanima!

Evo kako odabrati najsigurnije sjedalo u avionu: 'U tom dijelu je stopa preživljavanja najveća'

Stručnjaci napominju da je letenje vrlo sigurno, posebno ako se broj nesreća uspoređuje sa onima kod drugih prijevoznih sredstava. Šanse za automobilsku nesreću su 1:112, a da poginete u padu zrakoplova 1:8000
Vidi originalni članak

Sjedala u srednjem redu stražnjeg dijela zrakoplova su najsigurnija, stopa preživljavanja u tom dijelu je najveća, pokazuju to statistički podaci temeljeni na istraživanju zrakoplovnih nesreća u posljednjih 35 godina.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Novinari Timea proučili su CSRTG bazu podataka Savezne uprave za zrakoplovstvo, a orijentirali su se na nesreće u kojima je bilo preživjelih. Analizirali su 17 grafikona i otkrili koji postotak smrtnih slučajeva je zabilježen u određenom dijelu zrakoplova:

  • 32 posto u stražnjoj trećini 
  • 39 posto u srednjoj trećini
  • 38 posto u prednjoj trećini

Proučili su i pozicije po redovima i zaključili da je smrtnost najmanja u srednjim redovima stražnjeg dijela zrakoplova - 28 posto. Najgori rezultati bili su kod sjedala koja se nalaze do prolaza u srednjoj trećini kabine, tamo je zabilježeno čak 44 posto smrtnih slučajeva.

PRVE ŽENE Kapetanica zrakoplova Kristina Mlinarić: 'Nadam se da nikad neću morati raditi ništa drugo'

Također, istraživanje korištenja izlaza za nuždu britanskog Sveučilišta Greenwich iz 2008. godine je pokazalo da preživjeli, koji se nalaze blizu izlaza za nuždu, imaju najveću šansu da će iz zrakoplova izaći živi.

Ipak, na kraju sve ovisi o okolnostima zrakoplovne nesreće

Stručnjaci napominju da preživljavanje u konačnici ipak više ovisi o samim okolnostima nesreće, a manje o tome na kojem sjedalu tko sjedi. Na primjer, ako nešto pođe po zlu u zadnjem dijelu zrakoplova, putnici u prednjem dijelu će imati više šanse za preživljavanje, ukoliko zrakoplov ne padne na zemlju s velike visine, raspadne se i zapali.

Događalo se i da neki putnici prežive iako su se nalazili u dijelu zrakoplova u kojemu su svi poginuli, tako da stručnjaci Savezne zrakoplovne uprave (Federal Aviation Administration) i drugi napominju kako zapravo nema garantirano najsigurnijeg mjesta u zrakoplovu.

PRAVO NA NAKNADU Što ako avio kompanija otkaže let ili vam izgube prtljagu? Upoznajte se sa svojim pravima

Napominju da je letenje vrlo sigurno, a zadnjih je desetljeća postalo još sigurnije, posebno ako se broj nesreća uspoređuje sa onima kod drugih prijevoznih sredstava. Šanse za automobilsku nesreću su 1:112, da netko strada kao pješak 1:700, na motociklu 1:900, a da pogine u padu zrakoplova su 1:8000, prenosi Time.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • Petar Buntic 23.10.2021.

    Nijedan slucaj nije rijesen da su avioni ostali dugo u zraku

  • BettyBoop_011 22.10.2021.

    Hvala za ove informacije, nisam znala, zaista. Doduše, poslednjih godina retko gde letim, a kad letim, koristim usluge royal charter service, tako da nisam ni morala da razmišljam na ovu temu, ali ima logike. Hvala još jednom.

  • 22.10.2021.

    Svakom od nas stranice su  ispisane. Nema tog mjesta koje to može promijeniti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare