Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća piletina je postala sinonim za "zdravu" prehranu, redovito zauzimajući mjesto na popisima namirnica koje bismo svi trebali češće jesti ako želimo poboljšati svoje prehrambene navike.
No, može li se piletine jesti previše? Čak i ako pokušavamo jesti zdravije, postoji li rizik da pretjeramo?
Evo svega što trebate znati o ovom popularnom izvoru proteina i trebate li razmisliti o svojem tjednom jelovniku ako vam je piletina stalno na meniju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Nutritivna vrijednost piletine
Piletina ima zaista impresivan nutritivni profil. Prema riječima dijetetičarke i zdravstvene trenerice Jessice Cording, bogata je ključnim nutrijentima poput vitamina B-12, kalija i selena. Također je izvrstan izvor nemasnih proteina koji su „neophodni za izgradnju i očuvanje mišića, kao i za zacjeljivanje rana, funkciju imunološkog sustava i regulaciju šećera u krvi.”
Prednosti ovdje ne prestaju. Kim Yawitz, registrirana dijetetičarka i vlasnica teretane u St. Louisu, ističe da odabir piletine umjesto proteina poput odrezaka, slanine i suhomesnatih proizvoda može pomoći u zaštiti od bolesti srca i moždanog udara u kasnijim godinama života. Na prvi pogled, čini se kao da s piletinom ne možete pogriješiti. Ali, nisu svi dijelovi piletine jednako zdravi.
Nije sva piletina ista
Nutritivna vrijednost piletine znatno varira ovisno o dijelu i tome ima li kožu ili ne. Primjerice, porcija bijelog mesa bez kože od 100 grama sadrži 32 grama proteina i samo 3 grama masti, dok ista količina tamnog mesa ima 23 grama proteina i 8 grama masti – od čega su neki zasićeni. Ako uključimo kožu i kost, udio masti gotovo se udvostručuje.
Međutim, tamno meso ima svoje prednosti. Yawitz naglašava da, iako je bijelo meso s nižim udjelom natrija i zasićenih masti, tamno meso sadrži više željeza i cinka. Dakle, i ono ima svojih prednosti, samo treba imati na umu da svaki dio piletine pruža različite nutritivne vrijednosti.
Priprema je također važna
Priprema piletine također igra važnu ulogu. Ako niste ljubitelj poširanih pilećih prsa, vjerojatno konzumirate piletinu koja je pečena, pohana ili barem poslužena s umakom. Sve to može znatno utjecati na njezinu zdravstvenu vrijednost.
Većina nas zna da pržena piletina nije nešto što bismo trebali konzumirati svakodnevno, ali Cording upozorava i na prekomjernu konzumaciju pečene ili piletine s roštilja. Takva priprema na visokim temperaturama može dovesti do stvaranja naprednih glikacijskih krajnjih produkata koji su povezani s oksidativnim stresom, upalama i povećanim rizikom od dijabetesa, raka, Alzheimerove bolesti i srčanih bolesti.
Ljubitelji pečene i grilane piletine neka uzmu ovo u obzir – nije da je nikada ne smijete jesti, naravno, ali ponekad je pametno eksperimentirati i s načinima pripreme hrane.
Umake i priloge treba pažljivo birati
Razmislite i o onome što konzumirate uz piletinu. Ljubav prema pilećim nuggetsima proširila se posljednjih desetljeća, a mnogi ih vole umakati u različite umake. Porcija nemasnih pilećih prsa postaje daleko manje „nemasna” kada ju uronite u neki visokokalorični preljev ili umak od meda i senfa.
Što je s konzumacijom piletine svaki dan?
Iako nije nezdravo jesti piletinu svaki dan, važno je obratiti pozornost na raznovrsnost prehrane.
Koji dio piletine odaberete i način pripreme uvelike utječu na njezinu zdravstvenu vrijednost. Yawitz podsjeća da pretjerivanje s piletinom može dovesti do nedostatka nutrijenata, osobito ako ne unosimo dovoljno raznolikih namirnica u prehrani.
- Uvijek savjetujem da varirate prehranu. Ako se ograničimo na nekoliko namirnica, možemo propustiti unos određenih potrebnih nutrijenata - dodaje Cording.
Zaključak? Sve u umjerenim količinama.
Povremeno uživanje u prženim pilećim krilcima ili pečenom bataku s BBQ umakom nije problem – samo pazite da ga nadopunjujete povremeno s laganom pilećom juhom ili poširanim pilećim prsima. Također, povremeno zamijenite piletinu svinjetinom ili pečenim filetima oslića. Ako vam se čini da jedete piletinu gotovo svaku večer, promjena bi mogla donijeti osvježenje, piše msn.