1 od 10 prijavljuje simptome tjeskobe ili depresije zbog klimatskih promjena, zbog čega su neki potražili pomoć. Ali čak i ako niste prošli kroz traumu šumskog požara ili uragana, klimatske promjene mogu utjecati na vaše mentalno zdravlje i dobrobit na druge, manje očite načine.
POGLEDAJTE VIDEO:
U članku objavljenom 2004. godine u časopisu Jama autori naglašavaju da klimatske promjene mogu imati ozbiljne utjecaje na zdravlje čovjeka.
- Toplinski valovi i oluje s prašinom mogu uzrokovati razdražljivost i agresiju.
- Zagađenje zraka povezano je s depresijom i psihotičnim poremećajima.
- Rastuće razine ugljičnog dioksida (CO2) mogu oslabiti našu sposobnost razmišljanja.
Klimatske promjene su "eksperiment koji čovječanstvo samo provodi", rekao je dr. Michael Ranney, kognitivni psiholog sa Sveučilišta Kalifornija, Berkeley.
Prema NASA-i, prošlo ljeto bilo je najtoplije od početka globalnih rekorda 1880. Sada smo možda usred još jednog rušitelja rekorda. Stoga je pravo vrijeme da se educirate o mogućim posljedicama ekstremne vrućine za mentalno zdravlje – i onečišćenja zraka i visokog CO2.
Studija iz 2022. pokazala je da tijekom iznimno vrućih dana više ljudi posjećuje bolničke hitne službe zbog problema s mentalnim zdravljem poput anksioznosti, shizofrenije, samoozljeđivanja i poremećaja ponašanja kod djece.
Broj samoubojstava raste tijekom vrućina, kako je pokazala nedavna meta-analiza.
Toplinski valovi također nas mogu učiniti razdražljivijima i sklonijima nasilju. Još u 1800-tima, belgijski astronom Adolphe Quetelet primijetio je da kad god vrućina zahvati Francusku, kriminal je automatski u porastu.
Studija iz Chicaga iz 2023. povezala je ekstremne toplinske valove s porastom kriminala. U šestogodišnjem istraživanju oko 4 milijarde tweetova na Twitteru, koji se sada naziva X, broj poruka mržnje povećavao se s ekstremnim temperaturama, piše WebMD.