To je to što me zanima!

Evo kako djeci smanjiti vrijeme koje provode pred ekranima

Bilo da se radi o pregledavanju društvenih mreža, online igrama, mobitelu ili TV-u, sati provedeni pred ekranima vrlo brzo se zbrajaju i mogu razviti ovisnost
Vidi originalni članak

Mnogi roditelji ne znaju odakle početi kada je u pitanju smanjenje vremena koje djeca provode pred ekranima. Bilo da se radi o društvenim mrežama, online igrama ili TV-u, sati provedeni pred ekranima vrlo brzo se zbrajaju i mogu razviti ovisnost. Dr. Nihara Krause, klinička psihologinja i osnivačica stem4, dijeli svoja saznanja o tome kako roditelji mogu riješiti ovaj problem.

„Neizbježno, previše vremena provedenog na ekranima može izazvati zabrinutost kod roditelja zbog toga na što bi njihova djeca mogla naići“, rekla je dr. Krause za MyLondon. „Može biti teško procijeniti kako vrijeme provedeno pred ekranom utječe na djecu, što može dovesti do gubitka ravnoteže u drugim aktivnostima i općeg osjećaja gubitka kontrole.“

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nakon razgovora s roditeljima djece u dobi od 12 do 17 godina, dr. Krause dijeli nekoliko najboljih savjeta za smanjenje vremena pred ekranima bez izazivanja sukoba.

1. Razumijte njihov svijet

Jedan roditelj odabrao je pristup „ako ih ne možete pobijediti, pridružite im se“, što im je omogućilo dublje razumijevanje online svijeta svoje djece. „Kada sam shvatio što ih privlači, mogao sam im pomoći da nauče mudro raspodijeliti svoje vrijeme“, objasnio je roditelj.

važan trenutak Znate li s koliko mjeseci beba počinje prepoznavati svoje ime? Kasnije je nego mnogi misle

2. Koristite roditeljsku kontrolu

Prema dr. Krause, neki roditelji su uspješno smanjili vrijeme pred ekranima koristeći roditeljsku kontrolu, ali su u to uključili i svoju djecu. „Zajedno su postavili kontrolu i redovito je provodili,“ objasnila je.

3. Ponudite alternative

Umjesto da se od djece zahtijeva nagli prekid vremena pred ekranima, neki roditelji su uspjeli ponuditi uzbudljive alternative. „Osjetili su da im dodatne, zanimljive aktivnosti pomažu poboljšati komunikaciju i omogućuju zabavne obiteljske trenutke“, rekla je dr. Krause.

4. Pregovarajte s djecom

Diskusije o vremenu pred ekranima trebale bi uključivati djecu, savjetuje dr. Krause. „Zajedno postavite strukturirane rasporede, temeljeći ih na dobi i potrebama djeteta. Pratite, pregovarajte i radite zajedno kako biste postavili granice“, preporučila je.

žustra rasprava Jesu li danas djeca razmaženija od djece iz 1970-ih i 1980-ih?

5. Nema ekrana u spavaćim sobama noću

Neki roditelji uspjeli su smanjiti vrijeme pred ekranima tako da su punili mobitele djece u dnevnim boravcima noću. „Ovo ne samo da pomaže opuštanju prije spavanja, već i sprječava onaj osjećaj da moraju odmah provjeriti svoj telefon čim se probude“, napomenula je dr. Krause.

6. Promijenite svoj vlastiti stav

Vaša reakcija ključna je u ovom pitanju, istaknula je dr. Krause. Predložila je da promijenite vlastitu perspektivu i fokusirate se na ono što je zaista važno u dugoročnom smislu, što će vam pomoći da postavite realnija i uravnoteženija očekivanja, piše The Sun.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • LostMary 28.01.2025.

    pa bavite se svojom djecom, igrajte se s njima, ucite ih a ne da ih ucite konzumenizmu od malih nogu, hoce li zvakice ili lizalicu ili smoki kad odete u park s njima pa se nasade isprek kioska u tom parku cekajuci da im se nesto kupi

  • 28.01.2025.

    Kad roditelji vise na mobitelima onda ne vide ni svoju djecu, nista.

Komentiraj...
Vidi sve komentare