To je to što me zanima!

Evo kada tijekom života treba obaviti koje liječničke preglede

Zanemarivanje preventivne skrbi može imati ozbiljan utjecaj na vaše zdravstveno stanje, mentalno blagostanje i financije. Nikad nije prerano početi planirati svoje zdravlje za budućnost
Vidi originalni članak

Dok je za većinu ljudi posjećivanje liječnika u djetinjstvu uobičajeno, redoviti pregledi postaju sve značajniji s godinama. Nažalost, mnogi odrasli ne odlaze na sistematske preglede dok se ne pojavi ozbiljna bolest. Naime, kronične bolesti obično se pogoršavaju s vremenom, a što dulje ostanu neotkrivene, to su posljedice teže.

Ako ne znate odakle početi, ovaj vodič zdravstvenih pregleda pomoći će vam pratiti koje pretrage i kada trebate obaviti kako biste očuvali svoje zdravlje.

Vodič zdravstvenih pregleda prema dobi

Ovaj vremenski okvir za zdravstvene preglede temelji se na nacionalnim smjernicama i iskustvu naturopatskih liječnika specijaliziranih za prevenciju zdravstvenih rizika. Obuhvaća osnovne pretrage preporučene za prosječne, zdrave osobe niskog rizika. Prije bilo kakvih pregleda, konzultirajte se s liječnikom o učestalosti testiranja s obzirom na vaše individualne rizične čimbenike.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Od 1. godine (ili nakon pojave prvog zuba):

Stomatološki pregled i čišćenje zuba: Američko udruženje stomatologa preporučuje stomatološke preglede i čišćenje zuba dvaput godišnje ili prema individualnim uputama stomatologa.

Dob 3–5 godina:

Pregled vida: Prema preporuci američke Radne skupine za preventivne usluge (USPSTF), sva djeca trebaju barem jedan pregled vida u ovom periodu.

Dob 13–15 godina:

  •     Ginekološki pregled za djevojke: Preporučuje se prvi posjet ginekologu između 13. i 15. godine ili prije početka seksualne aktivnosti.
  •     Fizički pregled za dječake: Potpuni sistematski pregled savjetuje se u istoj dobi, osobito prije početka seksualne aktivnosti.

OGROMAN PORAST POTROŠNJE Stručnjaci: Trošimo previše antibiotika. I to uzima živote

Od 18. godine:

  •     Krvne pretrage:  Preporučuje se kompletna krvna slika svakih 6 do 12 mjeseci radi praćenja osnovnog zdravstvenog stanja.
  •     Godišnji sistematski pregled: Navika godišnjih pregleda pomaže u praćenju promjena.
  •     Pregled kože: Tijekom godišnjeg pregleda zatražite i osnovni pregled kože radi ranog otkrivanja raka.

Dob 21 godina:

  •     PAPA test za žene: Preporučuje se svake tri godine za žene od 21 do 65 godina.
  •     Pelvični pregled: Preporučuje se kod simptoma poput boli ili abnormalnog krvarenja.

Dob 40 godina:

Mamografija: Preporuke variraju – od pregleda svake godine do svake dvije godine, ovisno o obiteljskoj povijesti i rizicima.

Dob 45 godina:

Skrining za rak debelog crijeva: Američko društvo za rak savjetuje prvi pregled s navršenih 45 godina zbog povećanja incidencije kod mlađih osoba.

Dob 55 godina:

  •     Prostata i PSA test za muškarce: Preglede treba planirati individualno, osobito kod povećanog rizika.
  •     Skrining za rak pluća: Preporučuje se osobama s poviješću pušenja od 30 godina ili onima koji su prestali pušiti u posljednjih 15 godina.

Dob 65 godina:

  •     Test na aneurizmu abdominalne aorte: Jednokratni pregled preporučuje se muškarcima između 65 i 75 godina koji su pušili.
  •     Skrining za osteoporozu: DXA test za žene starije od 65 godina i one s povećanim rizikom.

Redoviti pregledi omogućuju rano otkrivanje zdravstvenih problema, kad su šanse za liječenje najveće. Privremena nelagoda tijekom pregleda mala je cijena za dugoročno zdravlje. Pratite preporuke liječnika i redovito zakazujte kontrolne posjete prilagođene vašim potrebama, piše mbg.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • francek79 08.01.2025.

    Mnogo toga ste preskočili. Evo ja imam 45 godina, i več dvaput sam preventivno bio na kolonoskopiji (35 i 45 godina) i sad rekao doktor opet za 5 godina. I prvi pregled prostate je sa 45 godina.

Komentiraj...
Vidi sve komentare