Nakon godina pritužbi ekologa, institucije su se konačno, čini se, uzele u obzir problem brze mode. U četvrtak je Europski parlament usvojio niz inicijativa za promicanje održivosti u modnoj industriji i pomoć potrošačima da donesu odgovornije i etičnije odluke.
Ovo je važan korak u jačanju regulatornog plana koji je prošle godine postavila Europska komisija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Saborski zastupnici istaknuli su važnost jasnog definiranja pojma 'brze mode', odnosno modela jeftine, nekvalitetne i masovne proizvodnje, a pozvali su i na oštrije mjere za suzbijanje prekomjerne proizvodnje i prekomjerne potrošnje tekstila.
Tijekom posljednjih 30 godina brojke su dosegle alarmantne razmjere, uglavnom zbog 'brze mode'. Količina odjeće koju kupuje prosječni europski potrošač dramatično se povećala, što je dovelo do porasta otpada u sektoru: u zemljama EU bacamo oko 5,8 milijuna tona tekstila godišnje. Većinu odjevnih komada nosi se samo sedam ili osam puta prije nego što završe na odlagalištima ili budu spaljeni.
Dok druga tržišta poput Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država razmatraju slične mjere, Europa je ta koja preuzima inicijativu kako bi gospodarstva svojih 27 zemalja učinila održivijima, piše nss.
Parlamentarci su podržali dogovor koji su postigle vlade EU-a o zabrani uništavanja neprodanog tekstila i naglasili potrebu za pravno obvezujućim i mjerljivim klimatskim ciljevima kao i širim ekološkim zahtjevima, uključujući bioraznolikost, dobrobit životinja i konkretne mjere za rješavanje onečišćenja mikroplastikom.
Također su naglasili potrebu za rješavanjem zlouporabe radnih mjesta u industriji dok istražuju načine kako pomoći proizvođačima izvan EU u dekarbonizaciji. Međutim, popis političkih želja za strožu regulaciju modne industrije usvojio je tek manji kvorum, što zapravo ukazuje na generalno protivljenje zakonodavaca.
Pretpostavka je sjajna, ali je u kontrastu s tempom birokracije: dugo očekivani nacrt propisa o zelenom pranju objavljen u ožujku ostao je nejasan u pogledu tehničkih detalja o standardima i metodama, koje bi robne marke trebale koristiti.
Ostaje za vidjeti koliko će se brzo i strogo uvoditi nove mjere regulacije proizvodnje 'brze mode'. EU predlaže dubinsku analizu, o kojoj sada mora raspravljati svih 27 država članica, prije nego stupe na snagu.