Kućanske kemikalije koje se sumnjiče za poticanje raznih bolesti, uključujući pretilost, rak i neplodnost, trebale bi prolaziti strože kontrole prije nego se nađu na tržištu, upozoravaju stručnjaci u novom izvješću povjerenicima EU. Oni smatraju da je povećanje broja oboljelih od bolesti povezanih s hormonima preveliko da bi njihov uzrok bio način života ili genetika, piše Daily Mail.
Berlaymont deklaraciju koja se nastavlja na ovogodišnje izvješće Svjetske zdravstvene organizacije potpisuje 89 eminentnih stručnjaka, koji smatraju da su zakoni o opasnim kemijskim spojevima preblagi. Podaci koje navode uključuju dramatičan porast oboljelih od raka dojke u južnoj i istočnoj Europi, velik porast oboljelih od raka prostate u gotovo svim europskim državama te masovna epidemija dijabetesa i pretilosti diljem svijeta.
Za to okrivljuju kemikalije koje ometaju ravnotežu hormona u tijelu, prvenstveno ftalate i bisfenol A koji se nalaze u gotovo svim ambalažama, pa tako i konzervama i sunčanim naočalama.
- Postojeće regulative i dopuštene doze štetnih kemijskih spojeva nisu prikladne, unatoč tome što postoje jeftini i efektivni testovi kojima se može provjeriti štetnost takvih materijala - stoji u izvješću.
Stručnjaci tvrde kako je šteta zdravlju uslijed izlaganja tim toksičnim spojevima u nekim slučajevima trajna, dok se ipak u većini može spriječiti izbacivanjem opasnih spojeva iz kućanstava.
- Tražimo od Europske Komisije da odredi nove propise za regulaciju kemikalija koje štete endokrinom sustavu, za što imamo čvrste znanstvene dokaze - rekla je profesorica Susan Jobling sa Sveučilišta Brunel, jedna od potpisnica Deklaracije.