Gotovo 40 posto djevojčica i mladih žena u dobi od 11 do 24 godine imaju problema s nedostatkom željeza u organizmu, utvrdila je studija britanskog Udruženja proizvođača hrane provedena na 10.000 ljudi. Jedan od krivaca su energetska pića bogata kofeinom, koji pak može spriječiti apsorpciju minerala u organizam. Manjak željeza povezuje se s umorom.
Jedan od 10 tinejdžera tijekom tjedna popije i do pet energetskih pića, a tri četvrtine njih ne zna da kofein sprječava apsorpciju željeza i drugih nutrijenata, piše Daily Mail.
Osim što utječu na unos željeza, energetska pića mogu uzrokovati probleme sa srcem, mučninu u nervozu te poremetiti kvalitetu sna i izazvati umor. Ona brzinski podižu razinu šećera u krvi, ali je i jednako brzo spuštaju što rezultira naglim padom energije, umorom i iscrpljenosti.
- Unos mikronutrijenata osnova je dobrog zdravlja stoga nedostatak željeza ne treba ignorirati, osobito kod djevojčica u tinejdžerskoj dobi - istaknuo je direktor Udruženja Graham Keen.
Preporučeni dnevni unos kofeina jest 400 miligrama, a 500 mililitara energetskog napitka sadrži oko 160 miligrama kofeina i 113 žličica šećera.
Energetska pića
- Ona sadrže 52 grama šećera, što je dva grama više od preporučene dnevne doze koju preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija.
- Oko 500 mililitara energetskog pića sadrži 160 miligrama kofeina, a toliko sadrže i četiri limenke gaziranog soka.
- Energetska pića mogu promijeniti srčani ritam i povećavaju rizik od potencijalno smrtnih srčanih problema, utvrdila je studija njemačkog Sveučilišta Bonn.
- Prijašnje studije povezuju energetska pića s moždanim udarom.
- Tinejdžeri koji piju energetska pića češće probaju alkohol i drogu nego oni koji ih nikad ne piju, utvrdilo je istraživanje američkog Sveučilišta Michigan.
- Energetska pića pomiješana s alkoholom mogu uzrokovati alkoholno trovanje, potvrdili su američki znanstvenici.