- Čitav život sam u poljoprivredi, u kojoj je normalno iskoristiti sve te pronaći načine kako izbjeći stvaranje otpada - komentirao je Australac Sam Coulton, koji djeluje u projektu.
Australske kompanije Coreo te brojne vladine institucije uključile su se u projekt koji ima cilj riješiti problem neprodane ili stare pamučne odjeće na način da je se doslovno rastavi i vrati u tlo, piše Abc.net.
POGLEDAJTE VIDEO: Igor Galaš, kralj hrvatske pletenine
To je plan i ideja tamošnjeg znanstvenika dr. Olivera Knoxa, koji smatra da je ovo idealan ekološki način zbrinjavanja pamuka.
Kao dio projekta, farmer Sam Coulton i tim posuli su dvije tone usitnjenog pamuka iz odjeće, po svojoj farmi u Goondiwindiju, u južnom Queenslandu.
- Pamuk iz odjeće stavimo u rasipač gnojiva, a zatim ga jednostavno pobacamo po zemlji - izjavio je farmer.
Dr. Knox je ističe da je odbačena odjeća jednako velik problem za poljoprivredu kao i klimatske promjene.
- Ako odlažete tekstilni otpad na odlagalište, stvarate metan te ugljični dioksid. Pojavljuju se staklenički plinovi koji predstavljaju problem za klimu - izjavio je dr. Knox.
Kako bi se pratila promjena u sastavu zemlje s Coultonove farme, uzorci su poslani u laboratorij. Sam je farmer pritom zaključio da je zemlja i dalje vrlo plodna te se čini obogaćenom.
- Primijetili smo da nema stvarne promjene u ugljiku i ishrani tla. Ovime očito ne činimo štetu tlu niti klimi. Ako se ovaj program održi, smatram da bio to bio novi put u bolju eko i modnu budućnost - zaključuje znanstvenik.