To je to što me zanima!

Duhovna putovanja: U centar mistične majanske civilizacije

Maje su 2000. godina pr. Krista gradile stepenaste piramide kojima su štovali bogove, a ako pljesnete rukama, piramida odgovara ptičjim pjevom kojega čujete
Vidi originalni članak

Razvili su astronomiju, hijeroglifsko pismo, igrali košarku, bili vrsni matematičari, poljoprivrednici, kakaovac im je skužio umjesto novaca. Sve to i još više bio je narod Maja. Budući da je prošle godine 12. prosinca završio njihov "proročanski" kalendar, zanimanje za majansku kulturu i građevine veće je no ikad dosad. Diljem Srednje Amerike ostaci su njihove veličanstvene arhitekture. 

Arheolozi još pokušavaju otkriti kako je moguće da su bili tako uspješni graditelji, a nisu poznavali ni kotač ni metalne alate. Osobito su impresivne njihove stepenaste piramide, od kojih su neke bile veće i od egipatskih, te su imale savršenu akustiku. Primjerice, ako pljesnete u podnožju piramide, ona će uzvratiti melodijom sličnom ptičjem pjevu. Grad s najviše očuvanih spomenika je Chichén Itzá, a u njemu je i najvažnija građevina majansko - toltečke civilizacije, piramida El Castillo. 

Ona je zapravo matematički savršeno projektirani hram posvećen bogu vjetra i uraganu Kukulikanu, a na vrhu je astronomski opservatorij. Na platformama većine hramova brutalno su se žrtvovali zarobljenici, ali i kapetani ekipa koje su bile poražene u igri sličnoj košarci. Putovanje u mističan svijet Asteka i Maja nude mnoge turističke agencije, a cijena devetodnevnog aranžmana za jednu osobu je 13.500 kuna.

Civilizacija usred prašume

Usred prašume u Gvatemali ostaci su nekadašnje prijestolnice Tikala. Hramovi visoki do 70 metara. U Tikalu je živjelo od 4.000 do 9.000 ljudi, koji su ga neobjašnjivo napustili.

Stubama ide "zmija"

Tijekom ekvinocija sa zalaskom sunca na stubama piramida Asteka i Maja stvara se sjena slična božanstvu pernatoj zmiji Quetzalcoatl.

Ratnici na vrhu piramide 

Očuvane su skulpture ratnika visoke do 4,5 metara. Na prstima im je štit nalik na leptira.

Maje nisu najavile smak svijeta, a imale su čak 22 kalendara

Teorije kako su Maje najavile kraj svijeta 12. prosinca 2012. su budalaštine tvrde stručnjaci za povijesti i kulturu majanske civilizacije. Oni smatraju kako datum označava kraj jednog vremenskog i duhovnog ciklusa te početak novog. Maje su imali izričito razvijen sustav mjerenja vremena, a koristili su čak 22 kalendara.

Idi na 24sata

Komentari 90

  • ping-pong 03.05.2013.

    Meni su Maje malo presuruv drevni narod da bi imao neko lijepo mišljenje o njima. Svaka čast o astrološkom znanju, brutalno sakačenje i ubijanje mi ruši cijeli koncept o njima kao civiliziranom narodu. Moje mišljenje!

  • marijaterezija2 26.04.2013.

    Odličan članak

  • Crna_1 31.03.2013.

    Zanimljiva civilizacija !! Voljela bih to vidjeti i doživjeti !!! :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare