Večernji ili popodnevni odmor na kauču, ako podrazumijeva višesatno sjedenje ili ležanje s vremenom može utjecati i na pojavu bolova u leđima. Vrlo slično djeluju i sjedeći poslovi te gledanje tableta.
POGLEDAJTE VIDEO:
S tim na umu tvrtka Furniture Choice provela je istraživanje koje je otkrilo koja su četiri najčešća položaja u kojima sjedimo na kauču i kako način na koji sjedimo može utjecati na naše tijelo i na zdravlje.
Iskrivljeni položaj
U ovom su položaju noge na kauču, a gornji je dio tijela izvijen prema naprijed, obično prema televizoru.
Pilates instruktorica Lyndsay Hirst iz 'Your Pilates Physio' savjetuje redovito mijenjanje položaja i često vježbanje kako biste smanjili mogućnost da razvijete probleme s kralježnicom.
- Kralježnica je u ovom položaju izvijena, a dugo sjedenje u iskrivljenom položaju može uzrokovati nelagodu, kako u leđima, tako i u bokovima - rekla je Hirst, i upozorila da oni s povredom ili bilo kakvim ograničenjima kralježnice ili zdjelice posebno trebaju pripaziti da je ovako ne opterećuju predugo.
Bumerang položaj
Spuštanje stražnjice nisko na sofu, bez potpore za donji dio leđa, s nogama naslonjenim na drugu površinu.
"Ovakvo spušteno držanje iskrivljuje kralježnicu, što onda uzrokuje pomicanje njene tekućine u stražnji dio diskova, a to potencijalno vrši pritisak na njih", objasnila je Hirst.
Kaže i kako u ovom položaju mišići vrata i ramena moraju raditi više nego što je uobičajeno, da bi glava bila uspravna, a što na kraju može rezultirati boli u mišićima.
- Ovaj položaj također s vremenom slabi mišiće leđa i trbuha, a može voditi bolnim leđima - poručuje instruktorica pilatesa.
Ravni položaj
Stopala su na podu, a leđa u potpunosti potpomognuta sa sjedalom.
- Ovdje je tijelo u savršenom položaju: glava je u liniji s ramenima i kralježnicom, a bokovi u neutralnom položaju. No, premda je ovo idealna poza za sjedenje, predugo zadržavanje u tom položaju na kraju će isto uzrokovati nelagodu, jer nam je tijelo dizajnirano za kretanje - objasnila je instruktorica.
'Zavaljeni položaj
- Baš kao i položaj bumeranga, ovakav položaj isto vrši pritisak na kralježnicu, jer glava nema dovoljnu potporu vrata i ramena. Uz to, bedra nemaju potporu što bi opet stvorilo dodatno naprezanje na leđima - objasnila je stručnjakinja.
U većina slučajeva bol u leđima se može kod kuće terapijama s ledom i toplinom, te nježnim vježbama. No da bi to spriječili, potrebno je što više se kretati, dodala je liječnica dr. Diana Gall.
Kada posjetiti liječnika
- Iako bol u leđima obično nije ozbiljna, važno je biti primjetiti ako nešto s kralježnicom nije u redu. Posavjetujte se s liječnikom opće prakse ako bol u leđima utječe na vaš svakodnevni život i sprečava vas da obavljate neke aktivnosti. Također biste trebali otići liječniku ako paracetamol i ibuprofen ne pomažu u ublažavanju boli, jer vam možda trebaju jači lijekovi - ispričala je dr. Gall za Daily Mail.
POGLEDAJTE NOVI SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: