Iako je beba s dudom u ustima uobičajen prizor, trebalo bi dobro promisliti prije nego što se posegne za tom vrstom utjehe. To je praktično rješenje za umirivanje, može biti velika pomoć pri uspavljivanju, a mnogi roditelji dudu daju djetetu kad počne sisati palac, uvjereni da je manje štetna za zube i da je se lakše riješiti. No dr. dentalne medicine Ivana Cekić kaže da ona ipak negativno djeluje na zube i usnu šupljinu.
- Duda varalica utječe na rast i razvoj čeljusti i zuba pa ju je bolje ne koristiti ili je koristiti što manje. Može uzrokovati krivi zagriz, baš kao i sisanje palca - kaže dr. Cekić.
Primalja i savjetnica za dojenje Emina Majdankić objašnjava da je potreba za sisanjem povezana s tjelesnim kontaktom na majčinoj dojci i s oralnom fazom razvoja djeteta koja traje do treće godine. Duda i bočica su, kaže, samo pokušaji kopiranja majčine dojke. Dugo dojena djeca, dodaje savjetnica, najčešće ne žele dudu jer preferiraju “original”.
- Bebe koje imaju dudu češće dobivaju gljivičnu infekciju, upalu srednjeg uha ili imaju probavne smetnje. Uz to, ako se dijete uvijek umiruje dudom, može se usporiti razvoj govora. Dobro bi bilo odgonetnuti što je potrebno bebi koja plače jer ignoriranje djetetovih potreba može dovesti i do osjećaja nesigurnosti i povlačenja djeteta u sebe - kaže Majdankić.
Smeta zubima
Ako se koristi, varalica mora biti anatomska, ne smije se umakati u šećer ili sok te se treba što prije izbaciti da se izbjegne krivi razvoj čeljusti, upozorava stomatologinja Ivana Cekić.
Ometa dojenje
Problemi s dojenjem češći su ako se u prvih šest tjedana bebina života koristi duda, kaže savjetnica za dojenje Emina Majdankić.
Nije dobra zamjena
Ako dijete počne sisati palac, nema značajnih prednosti da mu se umjesto toga da duda, ako uopće prihvati zamjenu, kaže stomatologinja.
Više pogledajte na Klokanica.hr.